14.12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Cracow Duo – Tansman, Laks, Chyrzyński, Dębski

Inspirowane jazzem sonaty Aleksandra Tansmana i Simona Laksa, o francuskim uroku i niewymuszonej elegancji z początku lat 30. zestawione zostaną z utworami Marcela Chyrzyńskiego i Krzesimira Dębskiego.

Data i godzina: śr., 14 grudnia, godz. 18:30

Magazyn „Strad” pisał o Cracow Duo następująco: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z dzieciństwa, mają niezwykle naturalny dar wzajemnego zrozumienia, a ich interpretacje cechuje niepowtarzalna jakość, która tchnie życie w muzykę.” Artystów łączyła nie tylko przyjaźń, ale także nauka w Krakowie i Paryżu. W tym czasie zdobyli uznanie publiczności oraz polskich i zagranicznych krytyków m.in. Polskiego Radia, Slovenski Rozhlas, Radio Süddeutscher Rundfunk, Classique Info, Classical Music Review, Res Musica, American Record Guide, The Strad i Gramophone.

W 2019 roku Jan Kalinowski i Marek Szlezer otrzymali nagrodę Global Music Awards Outstanding Achievement for Best Duo w kategorii Muzyka Klasyczna.

Inspirowane jazzem sonaty Aleksandra Tansmana i Simona Laksa, o francuskim uroku i niewymuszonej elegancji z początku lat 30. zestawione zostaną z utworami Marcela Chyrzyńskiego i Krzesimira Dębskiego.

Wydarzenie moderować będzie Nadja Kayali. 

Nadja Kayali studiowała muzykologię i reżyserię teatru muzycznego, pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz jest autorką programów i prezenterką audycji muzycznych, literackich i naukowych w Radiu Ö1. Jako niezależny reżyser, kurator i dramaturg pracowała m.in. dla Festiwalu w Salzburgu czy wiedeńskiego Konzerthausu. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Imago Dei (2022 – 2024).

 

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl
Organizator: Instytut Polski w Wiedniu
Partnerzy: Verein Porta Musicae, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, ORF Ö1


Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia