17.12.2022 Wiedza, Wydarzenia

Esperanto i świat – Esperanto kaj la mondo

Podróże i języki to hobby wielu z nas. Ci, którzy interesują się esperanto, mogą używać go do komunikacji z ludźmi o podobnych pasjach, i to z całego świata! To wydarzenie będzie ku temu idealną okazją, ponieważ można na nim spotkać esperantystów z wielu krajów.

Data i godzina: sob., 17 grudnia, godz. 15-19

 

Podróże i języki to hobby wielu z nas. Ci, którzy interesują się esperanto, mogą używać go do komunikacji z ludźmi o podobnych pasjach, i to z całego świata! To wydarzenie będzie ku temu idealną okazją, ponieważ można na nim spotkać esperantystów z wielu krajów.

W programie znajdują się:

  • wykłady prelegentów o życiu esperantystów w Kongo. Ich wystąpienia będzie można obejrzeć przez internet.
  • dyrektor Muzeum Esperanto w Wiedniu, Mag. Bernhard Tuider, opowie o archiwach i materiałach archiwalnych z Kolekcji Języków Planowych i Muzeum Esperanto Austriackiej Biblioteki Narodowej.
  • Austriacki Związek Esperantystów przedstawi krótki przegląd minionego roku.
  • Ludwig Boltzmann i esperanto to temat wykładu Hansa Michaela Maitzena.
  • Przewidywane są także wystąpienia innych osób. 
    Aktualny program można znaleźć na stronie eventaservo.org
    Tam też znajdują się informacje nt. spotkania przy pomniku Zamenhofa w Wiedniu, które odbędzie się 17 grudnia o godzinie 13:30.
  • Przez internet zostaną wymienione pozdrowienia z esperantystami z całego świata, którzy nie mogli pojawić się na wydarzeniu osobiście.

W tym roku szczególny nacisk zostanie położy na dłuższe przerwy między wykładami. Będzie to okazja do osobistej wymiany doświadczeń między uczestnikami.

Wykłady będą prowadzone w języku esperanto. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o tym języku, zapraszamy do rozmowy z organizatorami, prelegentami i innymi uczestnikami wydarzenia w języku niemieckim, podczas przerw.

Do wydarzenia można dołączyć wirtualnie poprzez Zoom. Szczegóły logowania znajdują się poniżej.

 

Miejsce na żywo: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Miejsce wirtualnie (Zoom): http://bit.do/ZoomZamVieno (alternatywne logowanie przez Zoom Meeting-ID: 879 8739 6813, kod: 594532)

Wstęp i bilety: Wstęp bezpłatny. Wymagana rejestracja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

 

Prosimy o przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 obowiązujących w trakcie trwania wydarzenia. 


Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia