17.02.2023 Design, Program

Nowe ikony (PL/UA). Panel dyskusyjny i otwarcie wystawy

Czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Doświadczenia z Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon w Polsce.

W cieniu wojennej tragedii polscy i ukraińscy ikonografowie spotkali się w maju 2022 roku, by malować  ikony podczas Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon. W tym roku jednak wiele rzeczy było inaczej: ukraińscy malarze nie mogli przyjechać. Zamiast nich przybyło wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy tragedii wojny, poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu wyłoniły się współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. Bedą one zaprezentowane na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu.

Otwarcie wystawy, w której wezmą udział artyści z Polski i Ukrainy, poprzedzi dyskusja. Uczestnicy: Mateusz Sora (organizator Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon) i dr Katarzyna Jakubowska (kulturoznawca i literaturoznawca, Uniwersytet Warszawski – Wydział Ukrainoznawstwa), lwowskie artystki Oksana Romaniv-Triska (Zakład Sztuki Ludowej Instytutu Etnologicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy) i Ulyana Tomkevych, Univ. Prof. Mag. dr Thomas Mark Németh, kierownik Instytutu Teologii Historycznej, Wydział Teologii i Historii Chrześcijańskiego Wschodu, Katolicki Wydział Teologiczny, Uniwersytet Wiedeński, ukraińsko-greckokatolicki ksiądz i malarz ikon.

Moderacja: em. Univ.- Prof. Mag dr dr h.c. Alois Woldan, Instytut Slawistyki, Uniwersytet Wiedeński, prezes Towarzystwa Austriacko-Ukraińskiego (ÖUG).

Tłumacz Mag. Joanna Ziemska, kierownik Tłumaczenia Literackiego ARGE w Instytucie Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Podczas dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na następujące pytania: czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Jak zmieniają się techniki, motywy i elementy malarstwa ikonowego?

 

Panel dyskusyjny: Sztuka sakralna dzisiaj | godz. 17:00.

Otwarcie wystawy „Nowe ikony PL/UA” | godz. 18:00.

Piątek, 17 lutego, p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń. Wystawę można oglądać do 24 marca 2023 r. Wstęp wolny. 

 

W Instytucie Polskim odbędą się  w sobotę 18. lutego warsztaty pisania ikon.
Rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl. Więcej informacji pod linkiem.

 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii, Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Partner: Polska Akademia Nauk w Wiedniu, Kościół Świętej Barbary w Wiedniu.

 


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program