17.02.2023 Design, Wydarzenia

Nowe ikony (PL/UA). Panel dyskusyjny i otwarcie wystawy

Czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Doświadczenia z Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon w Polsce.

W cieniu wojennej tragedii polscy i ukraińscy ikonografowie spotkali się w maju 2022 roku, by malować  ikony podczas Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon. W tym roku jednak wiele rzeczy było inaczej: ukraińscy malarze nie mogli przyjechać. Zamiast nich przybyło wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy tragedii wojny, poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu wyłoniły się współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. Bedą one zaprezentowane na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu.

Otwarcie wystawy, w której wezmą udział artyści z Polski i Ukrainy, poprzedzi dyskusja. Uczestnicy: Mateusz Sora (organizator Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon) i dr Katarzyna Jakubowska (kulturoznawca i literaturoznawca, Uniwersytet Warszawski – Wydział Ukrainoznawstwa), lwowskie artystki Oksana Romaniv-Triska (Zakład Sztuki Ludowej Instytutu Etnologicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy) i Ulyana Tomkevych, Univ. Prof. Mag. dr Thomas Mark Németh, kierownik Instytutu Teologii Historycznej, Wydział Teologii i Historii Chrześcijańskiego Wschodu, Katolicki Wydział Teologiczny, Uniwersytet Wiedeński, ukraińsko-greckokatolicki ksiądz i malarz ikon.

Moderacja: em. Univ.- Prof. Mag dr dr h.c. Alois Woldan, Instytut Slawistyki, Uniwersytet Wiedeński, prezes Towarzystwa Austriacko-Ukraińskiego (ÖUG).

Tłumacz Mag. Joanna Ziemska, kierownik Tłumaczenia Literackiego ARGE w Instytucie Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Podczas dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na następujące pytania: czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Jak zmieniają się techniki, motywy i elementy malarstwa ikonowego?

 

Panel dyskusyjny: Sztuka sakralna dzisiaj | godz. 17:00.

Otwarcie wystawy „Nowe ikony PL/UA” | godz. 18:00.

Piątek, 17 lutego, p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń. Wystawę można oglądać do 24 marca 2023 r. Wstęp wolny. 

 

W Instytucie Polskim odbędą się  w sobotę 18. lutego warsztaty pisania ikon.
Rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl. Więcej informacji pod linkiem.

 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii, Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Partner: Polska Akademia Nauk w Wiedniu, Kościół Świętej Barbary w Wiedniu.

 


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia