18.02.2023 Aktualności

Otwarcie wystawy: „Nowe Ikony: Polska -Ukraina 2022”

W ramach pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę, w Instytucie Polskim w Wiedniu otwarto wystawę "Nowe Ikony: Polska - Ukraina 2022".

Wystawa „Nowe Ikony: Polska -Ukraina 2022”, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy i przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Austrii, Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stacji Polskiej Akademii Nauk oraz greckokatolickiej parafii św. Barbary w Wiedniu, zaprezentowaliśmy prace polskich i ukraińskich ikonografów, którzy w maju 2022 roku spotkali się w Polsce na Międzynarodowych Warsztatach Malowania Ikon. Te warsztaty, odbywające się w cieniu tragedii wojennej, bardzo różniły się od poprzednich lat: Malarze ukraińscy nie mogli przyjechać. Zamiast nich przyjechało wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu powstały współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania.
Ikony będzie je można oglądać na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu do 24 marca 2023r.

Otwarciu wystawy towarzyszyła dyskusja, w której udział wzięły następujące osoby: Mateusz Sora (organizator Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon) i Katarzyna Jakubowska (Uniwersytet Warszawski – Wydział Ukrainistyki), lwowskie artystki Oksana Romaniv-Triska i Ulyana Tomkevych, prof. dr Thomas Németh z Instytutu Sztuki Chrześcijańskiej. Thomas Németh, Wydział Teologii i Historii Wschodu Chrześcijańskiego, Uniwersytet Wiedeński, ukraińsko-grecki ksiądz katolicki i malarz ikon, oraz prof. Alois Woldan, Instytut Slawistyki, Uniwersytet Wiedeński, prezes Towarzystwa Austriacko-Ukraińskiego, starali się odpowiedzieć na pytania, czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna, komu jest potrzebna, co chcą wyrazić swoją sztuką młodzi malarze ikon. Ponadto 18 lutego odbyły się warsztaty pisania ikon na szkle – uczestnicy mogli wykonać własne ikony pod okiem artystek ze Lwowa, w oparciu o tradycje ludowe z XIX wieku.

Solidarność z Ukrainą i wsparcie dla niej było widoczne podczas wszystkich wydarzeń.

 


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne