Festiwal Filmów Żydowskich w Wiedniu: 80. rocznica Powstania w getcie warszawskim
Nagrodzonym Oscarem filmem „Pianista” i fascynującym pełnometrażowym dokumentem „Kto napisze naszą historię” upamiętniamy powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce osiemdziesiąt lat temu. W ciągu czterech tygodni walk w okresie kwiecień-maj 1943 r. ponad 56 tys. Żydów zostało zabitych przez oddziały SS i policji lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Tylko nielicznym udało się uciec. Teren, na którym znajdowało się getto, był wysadzony blok po bloku.
Who Will Write Our History? – 28.04., godz. 18.30 | Metro Kinokulturhaus
Roberta Grossman | PL/USA 2018
Film dokumentalny I 95 min | polska wersja oryginalna z angielskimi napisami
Film opowiada o historyku Emanuelu Ringelblumie, któremu udało się stworzyć tajne archiwum podczas okupacji warszawskiego getta. Archiwum Oyneg Shabes zawiera 30 000 stron dokumentów, zdjęć, plakatów i dostarcza szczegółowych informacji o życiu i śmierci mieszkańców getta. Aby uchronić je przed odkryciem i zniszczeniem przez nazistów, wszystkie materiały archiwalne zostały zapakowane w blaszane pudła i zamurowane w piwnicy szkoły, by po zakończeniu wojny zostały ponownie odkopane na podstawie informacji od współczesnych świadków. Film, który zawiera również sceny z planu oraz wywiady z ekspertami, powstał na podstawie książki amerykańskiego historyka Samuela Kassowa „Ringelblum’s Legacy: The Secret Archive of the Warsaw Ghetto”.
Pianista – 03.05., godz. 19.00 | Metro Kinokulturhaus
Roman Polanski | FR/D/PL/GB 2002
Film fabularny I 150 min | wersja oryginalna z niemieckimi i francuskimi napisami
Scenariusz Ronald Harwood | Władysław Szpilman (powieść) Zdjęcia Paweł Edelman Montaż Herve De Luze Muzyka Wojciech Kilar Z Adrienem Brodym, Thomasem Kretschmannem, Emilią Fox, Michałem Żebrowskim i in.
W 1946 roku słynny pianista Władysław Szpilman wydał w Warszawie książkę Śmierć miasta (Pianista – moje cudowne ocalenie). Szpilman opowiada w niej o swoim życiu jako Żyd w latach 1939-1945, a zwłaszcza o przetrwaniu w warszawskim getcie. Wspomnienia te posłużyły Ronaldowi Harwoodowi za podstawę scenariusza filmu fabularnego. Romanowi Polańskiemu, któremu samemu udało się uciec z krakowskiego getta w 1943 roku, udało się uczynić ten film „niemal niewyobrażalnie autentycznym odtworzeniem naszego codziennego życia w getcie warszawskim” (Marcel Reich-Ranicki). Szpilman (Adrien Brody) przeżył dzięki pomocy żydowskiego i polskiego ruchu oporu, a w szczególny sposób dzięki niemieckiemu kapitanowi Wilmowi Hosenfeldowi (Thomas Kretschmann).
Wstęp/bilety: www.jfw.at
Organizator: Jüdisches Filmfestival Wien Partner: Instytut Polski w Wiedniu