26.04.2023 - 1.05.2023 Film, Wydarzenia

Polskie filmy na festiwalu Crossing Europe

20. jubileusz festiwalu filmowego CROSSING EUROPE w Linzu // 26 kwietnia - 1 maja 2023

Już po raz 20 festiwal CROSSING EUROPE zaprasza widzów w filmową podróż po Europie. Tegoroczne hasło festiwalu brzmi: „Europo, musimy porozmawiać!”. Zaprezentowany zostanie niezwykle bogaty program kinowy, obejmujący 140 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, w tym szereg światowych premier, a także filmy cieszące się międzynarodowym uznaniem, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Austrii.

Na festiwalu ponownie zaprezentowane zostaną aktualne filmy z Polski, takie jak SYNDROM HAMLETA (PL/DE 2022) w konkursowej Sekcji Filmów Dokumentalnych. W filmie Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego pięcioro młodych ludzi z Ukrainy opowiada o swoim życiu po rewolucji na Majdanie (2014) i jako aktorzy adaptacji Hamleta w reżyserii teatralnej Rozy Sarkisian w nowy sposób spotykają się z traumą na scenie. W części programowej Competition Fiction reżyser Damian Kocur opowiada w filmie CHLEB I SÓL (PL 2022) inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię  Tymka, aspirującego pianisty i studenta warszawskiej Akademii Muzycznej, który wraca do rodzinnego prowincjonalnego miasteczka, by rozwiązać narastający konflikt między pracownikami arabskich kebabów a jego starymi znajomym z sąsiedztwa. Oparty na prawdziwych wydarzeniach jest także film THE SILENT TWINS (PL/US/GB 2022), anglojęzyczny debiut reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej.

Informacje o festiwalu: pełny program festiwalu dostępny będzie online od 14 kwietnia na www.crossingeurope.at, sprzedaż biletów ruszy 17 kwietnia.

 

Miejsce: różne lokalizacje, Linz

Wstęp/bilety: https://www.crossingeurope.at/programm

Organizatorzy: Crossing Europe, Instytut Polski w Wiedniu


Odkrycie – muzyczno-literacke wspomnienie Wisławy Szymborskiej 🗓

Wspomnienie z recytacją i muzyką w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
29 06.2023 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Długa Noc Kościołów: koncert 🗓

Różnorodność repertuaru pod względem stylistycznym i wykonawczym zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade.
02 06.2023 Muzyka, Wydarzenia

BOLESŁAWIEC – WARSZTATY CERAMICZNE 🗓

Warsztaty dekoratorskie z mistrzem stempli-dekoracji z Bolesławca. Zapraszamy do ekscytowania się tą piękną ceramiką. Wstęp wolny, wymagane są zapisy.
12 05.2023 Design, Wydarzenia