2.03.2023 Aktualności

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”

Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka charytatywna na rzecz organizacji pomocowej Matusya działającej w Austrii na rzecz dzieci z Ukrainy.

Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia. Był to wspólny projekt IP we współpracy z Ambasadami RP i Ukrainy oraz Wydziałem Konsularnym, dzięki czemu w koncercie bardzo licznie wzięła udział austriacka Polonia oraz przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Austrii – było to polsko-ukraińskie wydarzenie, bardzo wymowny znak solidarności i wsparcia. Uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, austriackich instytucji i środowisk opiniotwórczych – w sumie ok. 300 osób. Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka charytatywna na rzecz organizacji pomocowej Matusya działającej w Austrii na rzecz dzieci z Ukrainy.

W swoim wystąpieniu dyrektor IP Monika Szmigiel-Turlej zaakcentowała symboliczną wymowę koncertu, w którym wystąpili muzycy z obu państw: Camerata Polonia, jedyna orkiestra działająca poza granicami kraju złożona z polskich profesjonalnych muzyków, oraz znana ukraińska sopranistka Zoryana Kushpler. Wykonali oni przygotowany specjalnie na tę okazję program złożony z utworów polskich, ukraińskich i austriackich kompozytorów (Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Georg Christoph Wagenseil, Valentin Silvestrov, Viktor Telychko). Co istotne, wszyscy artyści wystąpili za symboliczne honoraria, była to ich inicjatywa i wyraz solidarności z Ukrainą. Chargé d’affaires Tomasz Piątek zaakcentował skalę zaangażowania Polski na rzecz Ukrainy na różnych płaszczyznach, natomiast I sekretarz Ambasady Ukrainy Uliana Zadvorniak podziękowała Polsce za nieocenione wsparcie i pomoc.

Podczas wszystkich wydarzeń w ciągu ostatnich dwóch tygodniu, organizowanych przez Instytut – w dniu 17. lutego otwarcie wystawy Nowe Ikony Polska Ukraina 2022 przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy, przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Austrii, Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stacji PAN oraz grekokatolickiej Parafii Świętej Barbary w Wiedniu, w dniu 23 lutego pokaz filmu dokumentalnego „Dom z drzazg” we współpracy Ambasadą i SP RP, Ambasadami Danii, Szwecji, Ukrainy i Niemiec oraz wreszcie polsko-ukraiński koncert w dniu 1 marca – bardzo silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą oraz wsparcie dla tego kraju.

 

 


Biblioteka Instytutu w dniu 31 maja 🗓

Drodzy Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że biblioteka Instytutu Polskiego w Wiedniu w dniu 31 maja 2023 będzie nieczynna. Bardzo przepraszamy za niedogodności!
31 05.2023 Aktualności, Inne

Muzyczne uniesienia na festiwalu EUNIC Musikfest w

Artyści z 12 krajów przygotowali projekty, ukazujące dorobek kulturalny ich krajów, zachowując przy tym jeden punkt wspólny: wszechświat.
30 05.2023 Aktualności