19.03.2023 Film, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było śladów – NEW POLISH FILMS

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.

W ramach pokazu filmowego NEW POLISH FILMS prezentujemy wybór interesujących nowych produkcji z Polski. Zakres tematów, stylów i podejść jest bardzo szeroki – od humorystycznego komentarza do polskiej przeszłości, przez aktualne problemy społeczno-polityczne, aż po dramat historyczny – jest co odkrywać. Filmy, które zostały docenione w Polsce i na międzynarodowych festiwalach, dzięki temu pokazowi trafią również na duży ekran w Wiedniu.

Leave no traces (Żeby nie było śladów)

PL 2021, 160 min, OmdU
Reżyser: Jan P. Matuszyński

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację „Solidarności” przeciwko komunistycznej władzy, która wciąż okopuje się za stanem wojennym wprowadzonym w 1981 roku; Biuro Polityczne postanawia więc sprawę zatuszować. W swoim trzeźwym do bólu akcie oskarżenia Jan P. Matuszyński skrupulatnie opisuje fabrykowanie sądowego skandalu. Pasjonujący pokaz łamania prawa i moralnej odwagi oraz przypomnienie o aktualnym zagrożeniu dla jednego z filarów demokracji. (Crossing Europe)
Premiera światowa: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2021.

Data i godzina: niedziela 19. marca, godz. 19.30

Miejsce: Stadtkino im Künstlerhaus, Akademiestraße 13, 1010 Wiedeń

Informacje i bilety: www.stadtkinowien.at

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Stadtkino im Künstlerhaus


Odkrycie – muzyczno-literacke wspomnienie Wisławy Szymborskiej 🗓

Wspomnienie z recytacją i muzyką w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
29 06.2023 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Długa Noc Kościołów: koncert 🗓

Różnorodność repertuaru pod względem stylistycznym i wykonawczym zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade.
02 06.2023 Muzyka, Wydarzenia

BOLESŁAWIEC – WARSZTATY CERAMICZNE 🗓

Warsztaty dekoratorskie z mistrzem stempli-dekoracji z Bolesławca. Zapraszamy do ekscytowania się tą piękną ceramiką. Wstęp wolny, wymagane są zapisy.
12 05.2023 Design, Wydarzenia