11.05.2023 - 29.06.2023 Design, Wydarzenia

The European Ceramics Heritage: Bolesławiec (PL) & Gmunden (AT)

Wystawa prezentuje ceramiczne dziedzictwo charakterystyczne dla Polski i Austrii oraz umożliwia wgląd w tradycję, nowe trendy i innowacje sztuki ceramicznej.

Otwarcie wystawy: czwartek, 11 maja, godz. 18.30
Warsztaty: pt. 12 maja, 16.00 – 18.00

Bolesławiec (Dolny Śląsk) i Gmunden (Górna Austria) to miasta, które są symbolami tradycyjnej i ręcznie wyrabianej ceramiki i należą do stowarzyszenia „Europejski Szlak Ceramiki”. Szlak ten jest szlakiem kulturowym certyfikowanym przez Radę Europy, dzięki któremu możliwy jest intensywny dialog pomiędzy miastami wytwarzającymi produkty ceramiczne. Przyczynia się to nie tylko do podniesienia jakości samej ceramiki, ale również do rozwoju sztuki i wymiany fachowej wiedzy w tej dziedzinie, co w efekcie skutkuje wzmożonym zainteresowaniem tematem oraz przekłada się na rosnącą ilość turystów. Miejscami wartymi odwiedzenia, zlokalizowanymi na szlaku, są liczne warsztaty, manufaktury i muzea. Dostarczają one wrażeń związanych z rękodziełem i pozwalają doświadczyć dziedzictwa kulturowego.

W gminie Bolesławiec działa obecnie 35 manufaktur produkujących różnorodne dzieła sztuki, obiekty designerskie oraz przedmioty codziennego użytku. Oryginalne motywy dekoracyjne (szczególnie popularnym i znanym jest motyw pawiego oka), intensywne kolory, specyficzne techniki wypalania i wysoka jakość sprawiają, że bolesławiecka ceramika jest wyjątkowa i pożądana. Ważne jest, że ceramika produkowana jest z poszanowaniem wielowiekowych tradycji oraz z poszanowaniem środowiska – stosowane materiały oraz farby są ekologiczne i bezpieczne dla przyrody.

Założona w 1492 roku firma Gmundner Keramik jest obecnie synonimem najlepszej austriackiej zastawy stołowej. To właśnie wyjątkowe zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła sprawia, że każdy obiekt jest niepowtarzalny. Gmundner Keramik jest nadal liderem na rynku krajowym w dziedzinie ceramiki użytkowej. Gmunden i Salzkammergut w 2024 r. staną się ponadto miejscem spotkań artystów i miłośników ceramiki jako region  „Europejskiej Stolicy Kultury”.

Wystawa prezentuje ceramiczne dziedzictwo charakterystyczne dla Polski i Austrii oraz umożliwia wgląd w tradycję, nowe trendy i innowacje sztuki ceramicznej.

Wystawa będzie trwać do 29 czerwca 2023 r.

Warsztaty ceramiczne

W piątek 12.05. w godz. 16:00-18:00 odbędą się warsztaty ceramiczne, prowadzone przez projektantów dekoracji stempelkowej z Bolesławca, podczas których każdy uczestnik będzie mógł przetestować swoje umiejętności artystyczne. 

Otwarcie wystawy: 11 maja godz. 18:30, Galeria p_art, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp wolny. Konieczna rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

 

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu, Partnerzy: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Gmina Miejska Bolesławiec, Urząd Gminy Gmunden, Stowarzyszenie Promocji Artystów Ceramiki Europejskiej, Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Gmundner Keramik

 


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia