19.05.2023 - 4.06.2023 Historia, Wydarzenia

Polish Heritage Days

Koncert Orkiestry Camerata Polonia i gra miejska "Polskie ślady w centrum Wiednia"

Dni Dziedzictwa Polskiego to inicjatywa wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Instytut Polski wspiera tę inicjatywę, by dzielić się bogactwem polskiej kultury i dziedzictwa oraz polską gościnnością na całym świecie, a także by przedstawić Polaków jako naród otwarty i tolerancyjny.

Polish Heritage Days odbywają się w maju, w weekend wokół symbolicznej daty 3 maja, kiedy to w 1791 roku Polska ogłosiła swoją nowoczesną skodyfikowaną konstytucję (jako pierwszy kraj w Europie i drugi na świecie po Stanach Zjednoczonych), symbol wolności i równości. Jest to również okazja do świętowania 2 maja, który w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Polonii i Dzień Flagi Polskiej.


Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na następujące wydarzenia odbywające się w ramach Polish Heritage Days:

⇒ Koncert Orkiestry Camerata Polonia
Data: 19 maja 2023 r., godz. 19.00.
Miejsce: Amtshaus Hietzing, Hietzinger Kai 1-3, 1130 Wiedeń,  wolne datki.

„Camerata Polonia” to orkiestra kameralna utworzona w Wiedniu w 2010 roku, składająca się wyłącznie z polskich muzyków mieszkających w Austrii. Jest to jedyna polska orkiestra za granicą. Jej członkowie to głównie młodzi muzycy, którzy mają już na swoim koncie różne sukcesy jako soliści, muzycy kameralni i orkiestrowi, laureaci nagród międzynarodowych konkursów muzycznych i wspierają znane austriackie orkiestry, takie jak Filharmonia Wiedeńska, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i Radiowa Orkiestra Symfoniczna. Orkiestra kameralna Camerata Polonia ma w swoim repertuarze muzykę wszystkich epok. Z orkiestrą występują znakomici śpiewacy i instrumentaliści. Tym razem Camerata Polonia oraz jej założyciel i dyrygent Marek Kudlicki zapraszają na swoje muzyczne spotkanie z polskim repertuarem.

 

⇒ Gra miejska „Polskie ślady w centrum Wiednia”
Data: 4 czerwca 2023 r., godz. 15.00.
Czas przejścia całej trasy: ok. 1,5 godz.
Start i zakończenie: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.


Czy wiesz, że w Austrii jest wiele miejsc związanych ze wspólną polsko-austriacką historią i kulturą? W samym centrum Wiednia jest ich nawet pięćdziesiąt!
Zapraszamy do udziału w konkursie z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej Wiednia. Uczestnicy (osoby indywidualne lub kilkuosobowe grupy) mają za zadanie przejść trasę w centrum miasta i przy pomocy ogólnych wskazówek udzielonych przez organizatora odnaleźć miejsca związane ze wspólną polsko-austriacką historią i kulturą.

Uczestnicy, którzy ukończą grę otrzymają nagrody książkowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!
Więcej informacji: Tel. 00436641008298, e-mail: redaktion@polonika.at

 

Organizator: Magazyn „Polonika” we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu i Wydziałem Konsularnym Ambasady RP, Ambasada RP w Republice Austrii.

 


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia