13.06.2023 Program, Sztuka

Material Agency as the Emerge of an Open-Ended World. Prezentacja książki & dyskusja

Publikacja „Material Performativity in Contemporary Art. Polish-based Female Artists and Scientists“ Zuzany Križalkovičovej (red.) analizuje relacje między materiałem a sztuką, a w rozmowie artystycznej z kuratorką Synne Genzmer, warszawska artystka Diana Lelonek prezentuje swoje prace, w których bada często pomijane związki między ludźmi a innymi formami życia.

Publikacja „Material Performativity in Contemporary Art. Polish-based Female Artists and Scientists“ Zuzany Križalkovičovej (red.) analizuje złożone relacje między materiałem a sztuką. Opiera się na teoriach Nowego Materializmu i bada, w jaki sposób formy artystyczne mogą sprawić, by niewidzialne stało się widzialne. Posthumanistyczne podejście rzuca nowe światło na współczesną sztukę artystek z Polski i oferuje nowe spojrzenie na przecięcia kultury, technologii, natury i polityki.

W rozmowie artystycznej z kuratorką Synne Genzmer, warszawska artystka Diana Lelonek prezentuje swoje prace, w których bada często pomijane związki między ludźmi a innymi formami życia, a także zacierające się granice między żywym i nieożywionym. Jej krytyczne spojrzenie na europejską historię kultury zachęca do refleksji nad naszym stosunkiem do środowiska i natury.

Prezentacja oferuje fascynujący wgląd w najnowsze osiągnięcia współczesnej sztuki i teorii, przedstawia wzajemne oddziaływanie materiałów, technologii, kultury i środowiska w stymulujący intelektualnie i estetyczny sposób.

Projekt powstał we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytutem Polskim w Wiedniu oraz Funduszem Wyszehradzkim.

 

Wydarzenie języku niemieckim, angielskim i polskim.

 

Data i godzina: wt., 13 czerwca, godz. 18:30

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/Bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der bildenden Künste Wien)


ORF-Lange Nacht der Museen 2024: SUSTAINABILITY AND

Wystawa SUSTAINABILITY AND ACCESSIBILITY poświęcona jest motywom zrównoważonego rozwoju oraz dostępności. Przedstawione zostaną innowacyjne projekty studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 
05 10.2024 Program, Sztuka

Wystawa „Helena Frank N. Furter” Grzegorza Siembidy.

Wystawa „Helena Frank N. Furter” Grzegorza Siembidy to hołd dla zapomnianych malarek, która w wyjątkowy sposób łączy tradycyjne i nowoczesne techniki artystyczne.
27 09.2024 18 10.2024 Program, Sztuka

Jesień organowa 2024 z udziałem polskiego organisty

„Jesień Organowa” to projekt, w ramach którego dwa miasta – Bruck nad Leithą i Hainburg nad Dunajem łączą się dzięki muzyce organowej. Cykl składa się z sześciu koncertów granych przez krajowych i zagranicznych organistów koncertowych.
22 09.2024 Muzyka, Program