29.06.2023 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Odkrycie – muzyczno-literacke wspomnienie Wisławy Szymborskiej

Wspomnienie z recytacją i muzyką w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla.

Wspomnienie z recytacją i muzyką z okazji 100. urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla (1996). Wiersze Szymborskiej są częścią polskiej literatury narodowej. W krajach niemieckojęzycznych stały się znane dzięki tłumaczeniom Karla Dedeciusa. Alix Dudel i Celina Muza (recytacja) oraz Michaela von Pilsach (wiolonczela) rzucają na polską poetkę nowe światło, w którym na pierwszy plan wysuwa się humorystyczna strona Szymborskiej oraz jej głębokie filozoficzne spojrzenie na wiele pozornie banalnych zjawisk.

Alix Dudel, piosenkarka, aktorka i recytatorka. Pochodzi z Berlina. Podróżuje po Niemczech ze swoimi programami muzyczno-literackimi.

Celina Muza, aktorka, kompozytorka i piosenkarka. Pochodzi z Polski, ale mieszka w Berlinie, gdzie zdobyła sławę dzięki własnym wieczorom muzycznym oraz projektom tworzonym wspólnie z polskimi artystami.

Michaela von Pilsach, wiolonczelistka i malarka.

 

Data i godzina: czw., 29 czerwca, godz. 18:30

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Partner: Österreichische Gesellschaft für Literatur (Austriackie Towarzystwo Literackie)


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia