22.09.2023 - 20.10.2023 Design, Wydarzenia

Vienna Design Week: ODKRYWCY

Czym jest odkrywczość w XXI wieku? Kogo można nazwać odkrywcą lub odkrywczynią na miarę Kopernika? Czy mamy w dziedzinie designu osoby które “wstrzymują Słońce i poruszają Ziemię?”

Vienna Design Week: EXPLORERS. DISCOVERIS IN DESIGN

Czym jest odkrywczość w XXI wieku? Kogo można nazwać odkrywcą lub odkrywczynią na miarę Kopernika? Czy mamy w dziedzinie designu osoby które “wstrzymują Słońce i poruszają Ziemię?” Rok 2023 dedykowany jest największemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Jego interdyscyplinarne podejście do zrozumienia, jak funkcjonuje świat, stało się inspiracją do stworzenia wystawy prezentującej działalność polskich projektantów.

Konkurs Young Design od 16 lat wyłania najciekawsze koncepcje i prezentuje najbardziej obiecujących twórców z zakresu wzornictwa. Tegoroczna retrospektywna wystawa ukazuje przekrojowe spojrzenie na projektowanie w pięciu kategoriach: #międzygatunkowość, #zdrowie, #dom, #miasto i #rytuał. W ramach tych kategorii pokażemy, jak młodzi polscy projektanci na przestrzeni lat przewidywali trendy i wyprzedzali swój czas, zwracając uwagę na ważne problemy zarówno społeczne, jak i środowiskowe. Część z prezentowanych twórców to dziś uznani projektanci, wykładowcy i badacze designu, robiący karierę w Polsce i za granicą. Powrót do ich projektów studenckich pokazuje drogę, jaką przeszli, i talent, który przejawiali już na jej początku.

 

Kurator: dr Joanna Jurga

 

Otwarcie wystawy: pt., 22 września, godz. 18

Czas trwania wystawy: 22 września – 20 października 2023

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia w trakcie Vienna Design Week: pon.-niedz. 11.00 – 16.00

Godziny otwarcia po 2 października: pon. –  wt. 12.00-16.00, pt. 10.00 – 15.00
 

Miejsce: Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety: Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Vienna Design Week, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Fundacja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

 


Rainer Maria Nero “Kairos” – premiera albumu

Tego wieczoru gitarzysta Rainer Maria Nero i jego zespół poświęcą się muzycznym poszukiwaniom.
15 12.2023 Muzyka, Wydarzenia

„Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco”. 99 lat

Prezentacja zbioru korespondencji Herberta i Dedeciusa pod redakcją Przemysława Chojnowskiego zatytułowanego "Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco. Listy 1959-1994"
13 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Mariupol/Gdańsk: sister cities, sister stories 🗓

Dwie zbliżone historie partnerskich miast Mariupola i Gdańska w różnych ramach czasowych - oba miasta są synonimem walki o wolność dzięki odwadze swoich obrońców.
05 12.2023 24 02.2024 Sztuka, Wydarzenia