10.10.2023 Literatura, Program, Wiedza

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Literacka krytyka ideologii

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.

Data i godzina: 10 października, 18:30 – Wieczór dwujęzyczny – DE/PL

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: „Zniewolony umysł” (po angielsku „The Captive Mind”, po niemiecku nieco inaczej „Verführtes Denken”) ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie. Wyrafinowane psychologicznie portrety pisarzy i poetów („Moralista”, „Niewolnik historii”) powstają w oparciu o wzorce konkretnych biografii, ale posiadają ponadczasowy blask, który pozwala, a wręcz zdaje się domagać, aktualizacji.

Zarówno biografia Miłosza, jak i jego twórczość („Dolina Issy”) są ściśle związane z historycznymi krajobrazami pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Ten aspekt, ze wszystkimi jego bardzo aktualnymi odniesieniami, będzie również tematem wieczoru.

Gośćmi wieczoru będą m.in.:

  • Marci Shore, historyk idei i Europy Wschodniej, Yale University („The Taste of Ashes: The Afterlife of Totalitarianism in Eastern Europe”).
  • Olga Szparaga, filozofka i aktywistka z Białorusi („Rewolucja ma kobiecą twarz”), członkini grupy Fem w Radzie Koordynacyjnej Opozycji,
  • Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Fundacji Pogranicze i inicjator m.in. międzynarodowego centrum kultury i spotkań w Krasnogrudzie w dawnym dworze Miłoszów,
  • Ludger Hagedorn, stały współpracownik IWM

Aktorka Ewa Kasp czyta fragmenty książki „Zniewolony umysł” oraz wybrane wiersze Czesława Miłosza w języku polskim i niemieckim.

 

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.
Informacje i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl 
Organizatorzy: Instytut Nauk o Człowieku, Instytut Polski w Wiedniu


Festiwal teatralny HIN & WEG: Michał Pabian

7. festiwal teatralny HIN & WEG odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. Tegorocznym tematem będzie „TOŻSAMOŚĆ” i „DZIELENIE SIĘ”.
10 08.2024 11 08.2024 Program, Teatr

Trójka przyjaciół improwizuje 🗓

Improwizacja to sztuka tworzenia muzyki pod wpływem chwili. Tego wieczoru swoje umiejętności zademonstruje trzech organistów międzynarodowej sławy.
01 08.2024 Muzyka, Program

Carinthischer Sommer 🗓

Instalacje dźwiękowe, muzyka i performance na wyspie na jeziorze Faaker See gwarantują niezapomniane przeżycia dla całej rodziny!
09 07.2024 10 07.2024 Muzyka, Program