10.10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Literacka krytyka ideologii

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.

Data i godzina: 10 października, 18:30 – Wieczór dwujęzyczny – DE/PL

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: „Zniewolony umysł” (po angielsku „The Captive Mind”, po niemiecku nieco inaczej „Verführtes Denken”) ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie. Wyrafinowane psychologicznie portrety pisarzy i poetów („Moralista”, „Niewolnik historii”) powstają w oparciu o wzorce konkretnych biografii, ale posiadają ponadczasowy blask, który pozwala, a wręcz zdaje się domagać, aktualizacji.

Zarówno biografia Miłosza, jak i jego twórczość („Dolina Issy”) są ściśle związane z historycznymi krajobrazami pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Ten aspekt, ze wszystkimi jego bardzo aktualnymi odniesieniami, będzie również tematem wieczoru.

Gośćmi wieczoru będą m.in.:

  • Marci Shore, historyk idei i Europy Wschodniej, Yale University („The Taste of Ashes: The Afterlife of Totalitarianism in Eastern Europe”).
  • Olga Szparaga, filozofka i aktywistka z Białorusi („Rewolucja ma kobiecą twarz”), członkini grupy Fem w Radzie Koordynacyjnej Opozycji,
  • Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Fundacji Pogranicze i inicjator m.in. międzynarodowego centrum kultury i spotkań w Krasnogrudzie w dawnym dworze Miłoszów,
  • Ludger Hagedorn, stały współpracownik IWM

Aktorka Ewa Kasp czyta fragmenty książki „Zniewolony umysł” oraz wybrane wiersze Czesława Miłosza w języku polskim i niemieckim.

 

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.
Informacje i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl 
Organizatorzy: Instytut Nauk o Człowieku, Instytut Polski w Wiedniu


Rainer Maria Nero “Kairos” – premiera albumu

Tego wieczoru gitarzysta Rainer Maria Nero i jego zespół poświęcą się muzycznym poszukiwaniom.
15 12.2023 Muzyka, Wydarzenia

„Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco”. 99 lat

Prezentacja zbioru korespondencji Herberta i Dedeciusa pod redakcją Przemysława Chojnowskiego zatytułowanego "Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco. Listy 1959-1994"
13 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Mariupol/Gdańsk: sister cities, sister stories 🗓

Dwie zbliżone historie partnerskich miast Mariupola i Gdańska w różnych ramach czasowych - oba miasta są synonimem walki o wolność dzięki odwadze swoich obrońców.
05 12.2023 24 02.2024 Sztuka, Wydarzenia