12.10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie. Organiści i organistki światowej klasy w ramach koncertów organizowanych cyklicznie w wiedeńskiej katedrze oferują niezwykle zróżnicowany  program od Bacha, przez Regera, aż po najsłynniejsze utwory muzyki organowej. Stół do gry umieszczony będzie w głównej nawie kościoła, dzięki czemu można bezpośrednio śledzić wirtuozowską grę na pięciu manuałach. 12 października wystąpi wybitny polski wirtuoz organowy Julian Gembalski. Artysta jest znany na całym świecie ze swojej sztuki improwizacji. Julian Gembalski jest kompozytorem i profesorem organów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz badaczem historii śląskich organów.

 

Termin: czw., 12 października, godz. 20.30

Miejsce: Stephansdom (Katedra Św. Szczepana), Stephansplatz, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety: www.kunstkultur.com

Organizator: Wiener Dommusik, Partner: Instytut Polski w Wiedniu


Rainer Maria Nero “Kairos” – premiera albumu

Tego wieczoru gitarzysta Rainer Maria Nero i jego zespół poświęcą się muzycznym poszukiwaniom.
15 12.2023 Muzyka, Wydarzenia

„Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco”. 99 lat

Prezentacja zbioru korespondencji Herberta i Dedeciusa pod redakcją Przemysława Chojnowskiego zatytułowanego "Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco. Listy 1959-1994"
13 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Mariupol/Gdańsk: sister cities, sister stories 🗓

Dwie zbliżone historie partnerskich miast Mariupola i Gdańska w różnych ramach czasowych - oba miasta są synonimem walki o wolność dzięki odwadze swoich obrońców.
05 12.2023 24 02.2024 Sztuka, Wydarzenia