15.10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów – Workshop dla dzieci

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć jego niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi, podążając śladami polskiego naukowca Zygmunta Florentego Wróblewskiego, któremu jako jednemu z pierwszych udało się skroplić tlen. Podczas spotkania dowiemy się, dlaczego niektóre składniki powietrza mają tylko dwa, a nie trzy stany skupienia i dlaczego te zjawiska powodują kurczenie się balonów i krzyczenie łyżek. Na koniec wykorzystamy nowo zdobytą wiedzę, by wzmocnić się parującymi napojami  i nieziemsko zimnym jogurtem.

 

Data i godzina: nd., 15 października 2023, godz. 12:00

Miejsce: Science Pool, Hauffgasse 4A, 1110 Wien

Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl  

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu, Science Pool


Rainer Maria Nero “Kairos” – premiera albumu

Tego wieczoru gitarzysta Rainer Maria Nero i jego zespół poświęcą się muzycznym poszukiwaniom.
15 12.2023 Muzyka, Wydarzenia

„Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco”. 99 lat

Prezentacja zbioru korespondencji Herberta i Dedeciusa pod redakcją Przemysława Chojnowskiego zatytułowanego "Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco. Listy 1959-1994"
13 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Mariupol/Gdańsk: sister cities, sister stories 🗓

Dwie zbliżone historie partnerskich miast Mariupola i Gdańska w różnych ramach czasowych - oba miasta są synonimem walki o wolność dzięki odwadze swoich obrońców.
05 12.2023 24 02.2024 Sztuka, Wydarzenia