2.11.2023 - 5.11.2023 Muzyka, Program

Festival WØD-Weinberg 2023

Centralnym punktem festiwalu, o charakterze symbolu, tym razem zatytułowanego „Ziemia”, jest przekraczanie kultur przez kompozytora Mieczysława Weinberga. Muzyka koptyjska, arabska i indyjska pokazują, jak dalece jeszcze można rozumieć połączenie kultur.

Tradycyjny już, coroczny festiwal WØD-Weinberg odbędzie się od 2 do 5 listopada w Orchesterhaus w Salzburskiej Dzielnicy Kulturowej Nonntal. Organizatorem niezwykłego programu, w którym zachodni artyści stykają się ze wschodnią muzyką, jest Stowarzyszenie Zachodnio-Wschodni Divan – w skrócie WØD. Centralnym punktem festiwalu, o charakterze symbolu, tym razem zatytułowanego „Ziemia”, jest przekraczanie kultur przez kompozytora Mieczysława Weinberga. Wraz z prezentowanymi dziełami kompozytorów Wałentyna  Silwestrowa i Siergiusza Prokofiewa uwaga wykonawców skupia się również na aktualnym temacie „Ukraina”. Wreszcie, muzyka koptyjska, arabska i indyjska pokazują, jak dalece jeszcze można rozumieć połączenie kultur.

Gidon Kremer we współpracy z młodymi, wschodzącymi artystami: Madarą Petersone (skrzypce) i Georgijisem Osokinsem (fortepian) otwiera wszechstronny świat wykonawstwa. Aleksandra Kuba-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) i Monika Kruk (fortepian) prawykonają część repertuaru Weinberga. W programie koncertu ujęto cykle pieśni: „Biblia cygańska” op. 57 (1956) do słów Juliana Tuwima, „Trzy pieśni” op. 22 (1945) do słów Adama Mickiewicza, „Wspomnienia” op. 62 (1957–58) do słów Juliana Tuwima i „Stare Listy” op. 77 (1962) również do tekstów Juliana Tuwima.

Światowej sławy wirtuoz sitay Imran Khan wraz z Haiderem Khanem (Tablas) wykona koncert oraz przeprowadzi otwarty kurs mistrzowski, podczas którego prezentowane są niuanse i metody muzyki indyjskiej. Klasyczną muzykę arabską prezentuje egipsko-austriacki artysta Hossam Mahmoud grający na Oud, który to instrument był poprzednikiem europejskiej lutni. Koncert finałowy wykona  renomowany Stadler Quartett, prezentując kwartety smyczkowe Prokofiewa i Weinberga.

Uzupełnieniem bogatego programu jest pełna wersja filmu dokumentalnego Szkoła Pamięci Nancy Kamal. Egipska reżyserka z bliska śledzi, w jaki sposób tradycyjna muzyka koptyjska jest nauczana i przekazywana. Pierwsza część filmu została niedawno nagrodzona na New York Film Festival. Podobnie jak w latach ubiegłych, w oświetlonym foyer znajduje się bar serwujący hiszpańskie przysmaki.

 

Termin: 2 do 5 listopada

Miejsce: Orchesterhaus, Erzbischof-Gebhard-Straße 10, 5020 Salzburg

Wstęp/bilety: www.ooo-ddd.at 

Organizator: Verein WØD (West-östlicher Divan) 

Partner: Mozarteum-Orchester Salzburg, Stadler Quartett, Instytut Polski w Wiedniu, Instytut Adama Mickiewicza


Festiwal filmów krótkometrażowych dla dzieci: Klasyka polskich

W programie wspaniały wybór nagradzanych filmów animowanych dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat z serii popularnych polskich kreskówek Bolek i Lolek czy Reksio ze słynnego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
14 12.2024 15 12.2024 Film, Program

Muzyka narodów. Alpejski kraj spotyka Polskę 🗓

Zespół Tatry, nazwany na cześć polskich gór, gra tradycyjnie na siedmiu instrumentach smyczkowych i przynosi muzyczne skarby swojej ojczyzny do Górnej Austrii.
11 12.2024 Muzyka, Program

KINOWE PODRÓŻE W CZASIE w Leokino: Amator

We wczesnym dziele Kieślowskiego „Amator” pracownik fabryki rozwija niemal maniakalną miłość do filmowania.
09 12.2024 Film, Program