2.11.2023 - 5.11.2023 Muzyka, Program

Festival WØD-Weinberg 2023

Centralnym punktem festiwalu, o charakterze symbolu, tym razem zatytułowanego „Ziemia”, jest przekraczanie kultur przez kompozytora Mieczysława Weinberga. Muzyka koptyjska, arabska i indyjska pokazują, jak dalece jeszcze można rozumieć połączenie kultur.

Tradycyjny już, coroczny festiwal WØD-Weinberg odbędzie się od 2 do 5 listopada w Orchesterhaus w Salzburskiej Dzielnicy Kulturowej Nonntal. Organizatorem niezwykłego programu, w którym zachodni artyści stykają się ze wschodnią muzyką, jest Stowarzyszenie Zachodnio-Wschodni Divan – w skrócie WØD. Centralnym punktem festiwalu, o charakterze symbolu, tym razem zatytułowanego „Ziemia”, jest przekraczanie kultur przez kompozytora Mieczysława Weinberga. Wraz z prezentowanymi dziełami kompozytorów Wałentyna  Silwestrowa i Siergiusza Prokofiewa uwaga wykonawców skupia się również na aktualnym temacie „Ukraina”. Wreszcie, muzyka koptyjska, arabska i indyjska pokazują, jak dalece jeszcze można rozumieć połączenie kultur.

Gidon Kremer we współpracy z młodymi, wschodzącymi artystami: Madarą Petersone (skrzypce) i Georgijisem Osokinsem (fortepian) otwiera wszechstronny świat wykonawstwa. Aleksandra Kuba-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) i Monika Kruk (fortepian) prawykonają część repertuaru Weinberga. W programie koncertu ujęto cykle pieśni: „Biblia cygańska” op. 57 (1956) do słów Juliana Tuwima, „Trzy pieśni” op. 22 (1945) do słów Adama Mickiewicza, „Wspomnienia” op. 62 (1957–58) do słów Juliana Tuwima i „Stare Listy” op. 77 (1962) również do tekstów Juliana Tuwima.

Światowej sławy wirtuoz sitay Imran Khan wraz z Haiderem Khanem (Tablas) wykona koncert oraz przeprowadzi otwarty kurs mistrzowski, podczas którego prezentowane są niuanse i metody muzyki indyjskiej. Klasyczną muzykę arabską prezentuje egipsko-austriacki artysta Hossam Mahmoud grający na Oud, który to instrument był poprzednikiem europejskiej lutni. Koncert finałowy wykona  renomowany Stadler Quartett, prezentując kwartety smyczkowe Prokofiewa i Weinberga.

Uzupełnieniem bogatego programu jest pełna wersja filmu dokumentalnego Szkoła Pamięci Nancy Kamal. Egipska reżyserka z bliska śledzi, w jaki sposób tradycyjna muzyka koptyjska jest nauczana i przekazywana. Pierwsza część filmu została niedawno nagrodzona na New York Film Festival. Podobnie jak w latach ubiegłych, w oświetlonym foyer znajduje się bar serwujący hiszpańskie przysmaki.

 

Termin: 2 do 5 listopada

Miejsce: Orchesterhaus, Erzbischof-Gebhard-Straße 10, 5020 Salzburg

Wstęp/bilety: www.ooo-ddd.at 

Organizator: Verein WØD (West-östlicher Divan) 

Partner: Mozarteum-Orchester Salzburg, Stadler Quartett, Instytut Polski w Wiedniu, Instytut Adama Mickiewicza


Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

„Muzyczny Klub Mozarta”. Warsztaty dla dzieci w

1 czerwca w ponad 30 krajach jest znany jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. To święto zostało ogłoszone na Światowej Konferencji na rzecz Dobra Dzieci w sierpniu 1925 roku.
01 06.2024 Muzyka, Program