30.11.2023 Aktualności

W dżungli małych instrumentów – Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

Rezydencja zespółu Małe Instrumenty odbyła się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z Wien Modern, Brunnenpassage, Dschungel Wien, mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Są małe, kolorowe, zabawne: dzyń, trr, iiiiii, zgrzytu-zgrzyt, sprzypu-sprzyp: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentowali swoje skarby podczas rezydencji na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.

Oprócz serii koncertów dedykowanych dzieciom, podczas których niczym w laboratorium szalonego kompozytora, każdy może eksperymentować z przywiezionymi instrumentami, zespół małe instrumenty zaprezentował również projekty, które w ostatnich latach stworzył z osobami niewidomymi, niedowidzącymi, a także niesłyszącymi. Projekt Niewidzialne Instrumenty, zainicjowany w 2021 roku, powstał we współpracy z grupą osób niewidomych i niedowidzących, które podczas warsztatów edukacyjnych miały styczność z dziesiątkami instrumentów. Ich własne, oryginalne pomysły na nowe, „niewidzialne” instrumenty zrodziły się z muzycznych poszukiwań. Z pomocą obszernie przeprowadzonych wywiadów omówiono szczegóły projektów i dopracowano rozwiązania techniczne. Ostatecznie kolektyw Małe Instrumenty stworzył osiem prototypowych instrumentów, na których zespół wykonał koncert na wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej. Instrumenty te, jako grające dzieła sztuki, zostały również zaprezentowane w formie wystawy w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Different Lines to kolejny projekt Pawła Romańczuka / Małe Instrumenty, który skierowany jest do osób niewidomych i niesłyszących. W ramach warsztatów w Brunnenpassage stworzone zostały partytury, na które uczestnicy nanosili graficzne struktury liniowe. Osoby niewidome mogły używać zmysłu dotyku do rozpoznania kształtów i form, osoby widzące oprócz kształtów używały również kolorów. Tak powstały graficzne partytury, które były potem muzycznie interpretowane przez uczestników, którzy nie byli związani zawodowo z muzyką.

Rezydencja zespółu Małe Instrumenty odbyła się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z Wien Modern, Brunnenpassage, Dschungel Wien, mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski, który zachęca do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności

Koncert duetu Cicha / Betley 🗓

Dwie ważne postacie polskiej sceny etnicznej – Patrycja Betley i Karolina Cicha – postanowiły wreszcie stworzyć koncert na dwie-siebie-i-nikogo-więcej. Dwie indywidualności sceniczne - dwa światy.
26 06.2024 Aktualności, Muzyka, Program