30.11.2023 Aktualności

W dżungli małych instrumentów – Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

Rezydencja zespółu Małe Instrumenty odbyła się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z Wien Modern, Brunnenpassage, Dschungel Wien, mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Są małe, kolorowe, zabawne: dzyń, trr, iiiiii, zgrzytu-zgrzyt, sprzypu-sprzyp: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentowali swoje skarby podczas rezydencji na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.

Oprócz serii koncertów dedykowanych dzieciom, podczas których niczym w laboratorium szalonego kompozytora, każdy może eksperymentować z przywiezionymi instrumentami, zespół małe instrumenty zaprezentował również projekty, które w ostatnich latach stworzył z osobami niewidomymi, niedowidzącymi, a także niesłyszącymi. Projekt Niewidzialne Instrumenty, zainicjowany w 2021 roku, powstał we współpracy z grupą osób niewidomych i niedowidzących, które podczas warsztatów edukacyjnych miały styczność z dziesiątkami instrumentów. Ich własne, oryginalne pomysły na nowe, „niewidzialne” instrumenty zrodziły się z muzycznych poszukiwań. Z pomocą obszernie przeprowadzonych wywiadów omówiono szczegóły projektów i dopracowano rozwiązania techniczne. Ostatecznie kolektyw Małe Instrumenty stworzył osiem prototypowych instrumentów, na których zespół wykonał koncert na wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej. Instrumenty te, jako grające dzieła sztuki, zostały również zaprezentowane w formie wystawy w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Different Lines to kolejny projekt Pawła Romańczuka / Małe Instrumenty, który skierowany jest do osób niewidomych i niesłyszących. W ramach warsztatów w Brunnenpassage stworzone zostały partytury, na które uczestnicy nanosili graficzne struktury liniowe. Osoby niewidome mogły używać zmysłu dotyku do rozpoznania kształtów i form, osoby widzące oprócz kształtów używały również kolorów. Tak powstały graficzne partytury, które były potem muzycznie interpretowane przez uczestników, którzy nie byli związani zawodowo z muzyką.

Rezydencja zespółu Małe Instrumenty odbyła się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z Wien Modern, Brunnenpassage, Dschungel Wien, mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne