8.03.2024 - 30.04.2024 Program, Sztuka

STRAND. Wystawa Wydziału Intermediów ASP im. Jana Matejki w Krakowie

Wystawa Wydziału Intermediów ma być prezentacją z założenia pomagającą odbiorcom zrozumieć czym zajmują się sztuki piękne.

Wystawa Wydziału Intermediów – reprezentowana przez studentów, absolwentów i nauczycieli – ma być prezentacją z założenia pomagającą odbiorcom zrozumieć czym zajmują się sztuki piękne wykorzystujące zdobycze technologii zawierające intelektualne treści odnoszące się do idei medium jako nośnika przekazu.

Wystawa jaką chcemy zaprezentować nawiązuje do wy-tworów naszej cywilizacji stanowiąc swoisty papier lak-musowy świata. Nie możemy – jako społeczność akademicka, artystyczna i jako obywatele zamieszkujący naszą planetę – nie nawiązywać do stanu i kondycji tej bliskiej i tej globalnej oraz zapomnieć, że sztuka stanowi nie-zbywalną duchową wartość dla każdego z nas.

„Strand” – w języku angielskim i niemieckim oznacza „plażę”, natomiast po angielsku oznacza także pasmo lub wątek. Plaża – to miejsce wypoczynku lub specyficznej atmosfery, gdzie słyszalne i rytmiczne fale (morskie) oraz wiatr wprowadzają nas w stan zadumy lub medytacji. Czy trywialna sytuacja na plaży, na piasku, nie może być pretekstem do zadawania sobie pytań, egzystencjalnych, filozoficznych np.: o sens i cel życia? Dokąd zmierzamy jako gatunek?

Wystawa składa się ze zdjęć, obiektów (także interaktywnych), wideo, instalacji oraz performansu.

Artyści: Monika Bielenis, Estera Gałuszka, Maciej Gniady, Karina Gorzkowska, Jakub Krokosz, Krzysztof Maniak, Krystian Podmokły, Dominik Setlak, Patrycja Maksylewicz, Maria Pyrlik, Mariusz Front, Mariusz Sołtysik, Mateusz Stanuszek, Kamil Tłuszcz, Michał Sikora, Aneta Sieniawska, Wojciech Siwik, Mateusz Świderski, Lena Witkowska

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2024.

 

Otwarcie wystawy: pt., 8 marca, godz. 18:00 

Czas trwania wystawy: 8 marca-30 kwietnia 2024

Godziny otwarcia: pon. –  wt. 12.00-16.00, pt. 10.00 – 15.00

 

Miejsce: Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje oraz bilety: Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii.
24 05.2024 Program, Wiedza