22.06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Świętujcie z nami 50-lecie Instytutu!

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami!

Data i godzina: sobota, 22 czerwca, od 16:00 do 22:00
Miejsce: Am Gestade 7, 1010 Wiedeń. Wstęp wolny.

Nasze działania kulturalne sięgają 1974 roku, kiedy to rozpoczęliśmy nieustanny nurt wydarzeń kulturalnych w budynku przy Am Gestade 7, nie tylko ożywiając polską kulturę, ale także promując ją w całej Austrii. Cieszymy się, że możemy spędzić z Wami dzień pełen wydarzeń świętując razem nasze 50. urodziny.

 

Program:

16:00 | Powitanie, Wariacje na Happy Birthday
Monika Szmigiel-Turlej, Dyrektor Polskiego Instytutu w Wiedniu
Christoph Thun-Hohenstein, Dyrektor sekcji, Ministerstwo Spraw Europejskich i Międzynarodowych Henryka Mościcka-Dendys, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP
Markus Figl, Burmistrz pierwszej dzielnicy Wiednia

16:30–17:00 | Polish Spitrit . Muzyka klasyczna 1
W pierwszej części koncertu klasycznego pianistka i kompozytorka Elżbieta Wiedner-Zając wraz z pianistką Natalią Rehling zagrają utwory na fortepian solo i na cztery ręce. Na programie będą m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Elżbiety Wiedner-Zając oraz utwory skomponowane specjalnie dla Polskiego Instytutu w Wiedniu.

17:00–17:30 | „Miałem szczęście” Magdaleny Marszałkowskiej
W swoim czytaniu dramaturżka Magdalena Marszałkowska ujawni ukryte tajemnice i historie Domu przy Am Gestade 7, pozwalając murom tegoż domu przemówić. To fascynująca opowieść o burzliwej przeszłości tego historycznego budynku.

17:30–18:00 | Dusza polska. Muzyka klasyczna 2
W drugiej części koncertu klasycznego zabrzmią kompozycje, które należą do muzycznych sensacji ostatnich 20 lat, jak trio fortepianowe G-dur Claude’a Debussy’ego, utwory Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki, a także muzyczna niespodzianka dla Polskiego Instytutu.
Wystąpią: trio Pontis z Natalią Rehling (fortepian), Joanną Kasperczyk-Adamek (skrzypce), Weroniką Strugałą (wiolonczela) oraz kwartet smyczkowy z Joanną Kasperczyk-Adamek (skrzypce), Zuzanną Kuklińską (skrzypce), Weroniką Izert (altówka) i Weroniką Strugałą (wiolonczela).

18:00–19:30 | Warsztaty tańca i gotowania
Dwa kursy pełne eksplozji smaków i rytmicznych ruchów. Przytupnijcie nóżką i nauczcie się podstawowych kroków austriackich i polskich tańców z Joanną Paculą-Nowak, menedżerem kultury w Mozarthaus Vienna, oraz Alicją Zell, liderką polskiej grupy folklorystycznej Mazurki, albo własnoręcznie zagniećcie pyszne pierogi z bistro Piotrowski!

19:30–21:00 | Wieczorny koncert: Duxius (PL/DE) Gatunek: Funk/Indie/Rock/Jazz

Projekt Duxius to dzieło Edyty Rogowskiej – mieszkającej w Berlinie autorki piosenek, instrumentalistki i wokalistki, która miesza gatunki takie jak funk, indie, elektronika, rock i jazz z duchem lat 80. i szczyptą awangardy. Duxius to również – jak nazwa wskazuje – fuzja językowa, ponieważ Edyta pisze piosenki w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Prowadzenie: Ewa Kasp (aktorka, prezenterka, influencerka)

 


Długa Noc Kościołów 🗓

Długa Noc Kościołów to projekt ekumeniczny, w którym uczestniczą wszystkie kościoły reprezentowane w Radzie Ekumenicznej.
07 06.2024 Muzyka, Program

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

„Muzyczny Klub Mozarta”. Warsztaty dla dzieci w

1 czerwca w ponad 30 krajach jest znany jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. To święto zostało ogłoszone na Światowej Konferencji na rzecz Dobra Dzieci w sierpniu 1925 roku.
01 06.2024 Muzyka, Program