Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
W dniu 27 styczniu 2025 r. przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz, w którym zamordowano ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów oraz ludzi innych narodowości. Dzień wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Aby uczcić tegoroczną rocznicę, Instytut Polski we współpracy z ambasadami RP, Izraela i Niemiec w Pekinie zorganizowały szereg wydarzeń upamiętniających.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau to bardzo poruszające doświadczenie, które pozwala poznać historię, lepiej zrozumieć teraźniejszość, a także rozwijać lepszą przyszłość. Ponieważ nie dla każdego taka wizyta jest możliwa, w dniu 22 stycznia w kinie Ambasady RP w Pekinie odbyło się wirtualne zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, połączone z sesją pytań i odpowiedzi z udziałem Hanny Radziejowskiej, szefowej berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego oraz Nofar Shimshi, kierowniczki departamentu edukacji i szkoleń w Muzeum Yad Mordechai – od Holokaustu do odrodzenia. Miejsce pamięci odwiedzili chińscy blogerzy, dziennikarze, wykładowcy akademiccy, mieszkańcy stolicy Chin.
Oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście, które obyły się w polskiej placówce 23 stycznia rozpoczęły się ułożeniem kamieni przed symbolicznym pomnikiem ofiar Holocaustu oraz odmówieniem modlitwy przez Rabina. Po przemówieniach Ambasadorów Izraela, Niemiec i Polski miało miejsce zapalenie przez nich sześciu świec upamiętniających 6 milionów ofiar Zagłady.
Części oficjalnej towarzyszyła również dyskusja na temat znaczenia i konsekwencji Holokaustu z udziałem obu ekspertek z Polski i Izraela oraz pokaz filmu „Konferencja w Wannsee” (Wannseekonferenz), którego tematem jest spotkanie w styczniu 1942 r., wysokiej rangi niemieckich urzędników państwowych omawiających kwestię dokończenia ludobójstwa Żydów.
Obchodom towarzyszyła również wystawa zatytułowana „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”, przygotowana przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.


















