Geometryczny środek Europy znajduje się niedaleko stolicy Polski, Warszawy. Przez ponad tysiąc lat swojej historii Polska zmieniała się od europejskiej potęgi, poprzez utraconą niepodległość po gospodarczego pioniera Europy Środkowo-Wschodniej. Entuzjazm, kreatywność i potencjał polskiej przedsiębiorczości są dzisiaj szeroko znane w świecie. Bogata tradycja kulturowa Polski i zwyczaje przyciągają miliony turystów z całego świata.
Kultura i sztuka od wieków wzmacniały tożsamość narodową Polaków, jak również pomagały im przetrwać najgorsze momenty w historii. Polscy twórcy wciąż inspirują świat. To w Polsce urodził się jeden z największych kompozytorów i pianistów Fryderyk Chopin. Jego muzyce poświęcony jest jeden z najważniejszych na świecie konkursów muzycznych – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, odbywający się w Warszawie co pięć lat, już od 1927 roku. Polska jest domem noblistów, laureatów Oscarów oraz zwycięzców nagrody Grammy. Dzięki zdobywcom literackiego Nobla, m.in. Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi i Oldze Tokarczuk, Polska zyskała reputację ziemi poetów i pisarzy. Rozwojowi literatury sprzyja dźwięczny polski język, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi w Polsce i za granicą. To w języku polskim tworzył dzieła filmowe Andrzeja Wajda, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości. Polakiem był Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, czterokrotny zdobywca Nagrody Grammy.
Polska to kraj ludzi z pomysłami. Polscy naukowcy mogą poszczycić się ważnymi odkryciami i wynalazkami, które zmieniły świat. Astronom Mikołaj Kopernik, twórca teorii heliocentrycznej, w swoim dziełem „O obrotach ciał niebieskich” zbudował podstawę pod przełom w nowożytnych naukach przyrodniczych i filozoficznych. Jego teoria znacznie wyprzedziła swoje czasy i została w pełni zaakceptowana dopiero dwa wieki później. Z Warszawy pochodziła Maria Skłodowska-Curie. Uznana za uczoną wszechczasów, pozostaje do dziś jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1903 i 1911 roku) i jedynym naukowcem uhonorowanym w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nobla z chemii (za odkrycie polonu i radu) oraz pierwszą kobietą mianowaną profesorem paryskiego uniwersytetu La Sorbonne. Natomiast Jan Czochralski, polski fizyk, wynalazł metodę hodowania monokryształów, która okazała się podstawą współczesnej elektroniki. Z monokryształów krzemu uzyskanych tą metodą powstają urządzenia półprzewodnikowe. Dzięki nim działają komputery, tablety, telefony komórkowe, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3 i inne urządzenia elektroniczne. Zaś polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kody najsłynniejszej maszyny szyfrującej w historii – niemieckiej Enigmy. Swoimi dokonaniami przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.
Dzięki swojemu położeniu od Morza Bałtyckiego i mazurskich jezior na północy, poprzez niziny środkowej części kraju aż do górskich łańcuchów na południu, Polska jest krajem atrakcyjnym przyrodniczo. Ma 23 parki narodowe, 1500 rezerwatów przyrody i 145 parków krajobrazowych. Zachęca do aktywnego wypoczynku podczas wycieczek górskich, rajdów rowerowych, spływów kajakowych rzekami i jeziorami, żeglowania, surfowania, jazdy konnej na przykład jednym z najdłuższych szlaków w Europie liczącym 1800 km, który przebiega przez centrum kraju, czy też obserwowania rzadkich gatunków ptaków w ich naturalnych środowiskach.
Do Polski przyciągają turystów liczne wydarzenia kulturalne, festiwale muzyczne, filmowe i teatralne. Ich gospodarzami są polskie miasta słynące z niezwykłej, nagradzanej na międzynarodowych konkursach architektury jak przepiękny budynek filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, który jako pierwszy budynek z Polski otrzymał najważniejszą europejską nagrodę im. Miesa van der Rohe, czy Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy uznane najlepszym budynkiem na świecie roku 2016 na World Architecture Festival w Berlinie. Inne wybijające się na światowej mapie architektury polskie budynki użyteczności publicznej to Teatr Szekspirowski oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskie w Katowicach zbudowane w miejscu dawnej kopalni węgla, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Cricoteca (Muzeum Tadeusza Kantora) w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Zwiedzanie tych niezwykłych obiektów służących kulturze daje wgląd w złożoną historię Polski i momentami tragiczne losy jej mieszkańców, szczególnie związane z doświadczeniem II wojny światowej. Polska dba o odradzanie się tego, co utracone. Stała się strażnikiem pamięci – chroni zaginione podczas II wojny światowej dziedzictwo żydowskie poprzez wspieranie rozwoju współczesnej kultury mniejszości żydowskiej w Polsce. Przykładem tego wsparcia jest m.in. organizowany od ponad 30 lat Festiwal kultury żydowskiej w Krakowie – najbardziej spektakularny i interdyscyplinarny festiwal tego typu na świecie, odwiedzany przez dziesiątki tysięcy turystów.
Polska przyciąga także miłośników filmu, teatru i muzyki. Nie lada gratką jest dla nich spotkanie z najwybitniejszymi twórcami muzyki współczesnej podczas międzynarodowego festiwalu Warszawska Jesień; z gwiazdami kina i światowej sławy autorami zdjęć filmowych na festiwalu operatorów EnergaCAMERIMAGE w Toruniu, czy z niezależnymi twórcami z całego świata uczestniczącymi w Międzynarodowym Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, który prezentuje kino artystyczne, wizjonerskie, eksperymentalne.
6937 km z Pekinu do Warszawy, stolicy Polski |
7990 km z Szanghaju do Gdańska |
7033 km z Chengdu do Łodzi |
8507 km z Kantonu do Szczecina |
Więcej o Polsce:
- Poland.pl
- Culture.pl
- Poland.travel
- Najświeższe wiadomości z Polski w różnych językach – Polskie Radio dla Zagranicy