4.06.2019 Știri

30 ani de libertate // 1989-2019

Pe 4 iunie 1989, polonezii au ales libertatea.

După mai bine de 40 de ani de comunism, în acea zi au avut loc primele alegeri parlamentare parțial libere în toată țara. Acestea au fost posibile datorită discuțiilor îndelungate de la Masa Rotundă, întinse pe mai multe săptămâni, în perioada februarie-aprilie a acelui an, între opoziția democratică și autoritățile comuniste.

Deși comuniștii și-au garantat majoritatea în camera inferioară a parlamentului – Seimul, au pierdut complet partea liberă a alegerilor în Senat. Triumful opoziției asociat mișcării „Solidaritatea” a fost enorm.

Ca urmare a alegerilor din iunie, în fruntea noulului guvern polonez s-a aflat Tadeusz Mazowiecki -primul prim-ministru necomunist din Europa Centrală și de Est după cel de-Al Doilea Război Mondial. O avalanșă de schimbări a cuprins întregul continent. Zidul Berlinului a căzut cinci luni mai târziu, iar luna decembrie 1989 a adus libertatea inclusiv României.

Cu ocazia sărbătorii noastre, a libertății și solidarității, vrem să vă arătăm cum s-a schimbat Polonia în ultimii 30 de ani.

Partea de nord a țării noastre, unde s-a născut „Solidaritatea” și a început rezistența împotriva comunismului, pe parcursul lunii iunie vă va fi prezentată pe canalele noastre social media de doi vloggeri români – Simona și Alex, adică de Lipa-lipa.ro.

Primul lor film îl vom publica chiar astăzi (4.06.2019) după ora 12.00 >>

Mai multe filme despre Polonia puteți găsi și pe pagina www.polonia100.ro

 

Afiș: Tomasz Sarnecki / Autor plakatu: Tomasz Sarnecki

Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri