4.06.2019 Aktualności

Trzydzieści lat wolności // 1989 – 2019

Czwartego czerwca 1989 roku Polacy wybrali wolność.

Po ponad 40 latach komunizmu tego dnia w całym kraju odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Ich przeprowadzenie było wynikiem wielotygodniowych rozmów prowadzonych od lutego do kwietnia tego roku między opozycją demokratyczną a władzami komunistycznymi przy Okrągłym Stole.

Choć komuniści zagwarantowali sobie większość w izbie niższej parlamentu – Sejmie, całkowicie przegrali wolną część wyborów do Senatu. Triumf opozycji związanej z ruchem społecznym „Solidarność” był ogromny. W wyniku czerwcowych wyborów na czele nowego polskiego rządu stanął pierwszy w Europie Środkowej i Wschodniej niekomunistyczny premier po II wojnie światowej – Tadeusz Mazowiecki.

Na całym kontynencie ruszyła lawina zmian. Mur berliński upadł pięć miesięcy później, a grudzień 1989 roku przyniósł wolność także Rumunii.  

Z okazji naszego radosnego święta wolności i solidarności chcemy pokazać Wam, jak zmieniła się Polska przez te 30 lat. Północną część naszego kraju, gdzie narodziła się „Solidarność” i rozpoczął się opór przeciwko komunizmowi, w czerwcu na naszych kanałach społecznościowych pokaże Wam dwójka rumuńskich vlogerów – Simona i Alex, czyli Lipa-Lipa.

Pierwszy ich film opublikujemy już dziś (4.06.2019) po godz. 12 >>

Więcej filmów o Polsce znajdziecie też na stronie www.Polonia100.ro
 

 Autor plakatu wykorzystanego w mediach społecznościowych: Tomasz Sarnecki

 

 

Scheduled Aktualności

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o

Na początku grudnia 2022 r. Lidia Maksymowicz, ocalała z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, przyjechała z wisytą do Rumunii, w celu promocji rumuńskiego tłumaczenia swojej książki „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”, opublikowanej przez wydawnictwo BookZone.
27 01.2023 28 01.2023 Aktualności

Nowy album zespołu Riverside 🗓

Niezwykle popularny w Rumunii polski zespół rocka progresywnego, Riverside, wydał nowy album, zatytułowany ID.ENTITY, na którym znalazło się siedem własnych kompozycji.
27 01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara i Cezara

Polski film „Io” otrzymał dwie ważne nominacje – do Oscarów i do Cezarów, obie w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Pełnometrażowy.
26 01.2023 Aktualności