23.11.2022 Știri

85 de ani de la înființarea primului Institut Polonez din București

Acum 85 de ani, pe 23 noiembrie, și-a început activitatea la București primul institut cultural polonez din lume.

Faimosul istoric, savant și politician român Nicolae Iorga a fost susțiăator al culturii poloneze și prieten al primului institut polonez din București.

Fotografia a fost făcută în anul 1932 și îl reprezintă pe Nicolae Iorga împreună cu mareșalul Poloniei Józef Piłsudski la Gara de Nord din București.

Dacă doriți să aflați mai multe despre temeiul legal al cooperării educaționale și culturale polono-române, care a stat la baza înființării Institutului nostru, vă invităm să citiți articolul „Convenția polono-română privind cooperarea culturală și educațională din 1937”  lui Piotr Gołdyn (în engleză).

Sursa: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri