23.11.2022 Aktualności

85 lat temu powstał pierwszy Instytut Polski w Bukareszcie

85 lat temu, 23 listopada, w Bukareszcie rozpoczął działalność pierwszy polski instytut kultury na świecie.

Znany rumuński historyk, uczony i polityk Nicolae Iorga wspierał polską kulturę i był przyjacielem pierwszego instytutu polskiego w Bukareszcie.

Fotografia została wykonana w 1932 roku i przedstawia Nicolae Iorgę wraz z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim na Dworcu Północnym w Bukareszcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach prawnych polsko-rumuńskiej współpracy oświatowo-kulturalnej, które były podstawą powstania naszego Instytutu, zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Polsko-rumuńska konwencja o współpracy kulturalnej i oświatowej z 1937 roku” Piotra Gołdyna (w języku angielskim).

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Scheduled Aktualności

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o

Na początku grudnia 2022 r. Lidia Maksymowicz, ocalała z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, przyjechała z wisytą do Rumunii, w celu promocji rumuńskiego tłumaczenia swojej książki „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”, opublikowanej przez wydawnictwo BookZone.
27 01.2023 28 01.2023 Aktualności

Nowy album zespołu Riverside 🗓

Niezwykle popularny w Rumunii polski zespół rocka progresywnego, Riverside, wydał nowy album, zatytułowany ID.ENTITY, na którym znalazło się siedem własnych kompozycji.
27 01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara i Cezara

Polski film „Io” otrzymał dwie ważne nominacje – do Oscarów i do Cezarów, obie w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Pełnometrażowy.
26 01.2023 Aktualności