Povestea gemenelor June și Jeniffer Gibbons, care în primii treizeci de ani din viață au trăit exclusiv una pentru cealaltă, refuzând să comunice cu oamenii a fost ecranizată de regizoarea poloneză Agnieszka Smoczyńska în filmul „Silent Twins”, bazat pe cartea biografică omonimă scrisă de jurnalista britanică Marjorie Wallace, singura persoană care a reușit să vorbească cu ele.
Considerat cel mai frumos film al festivalului de la Cannes de anul trecut, „Silent Twins” prezintă într-un mod extrem de empatic povestea adevărată a celor două surori, al căror comportament a intrigat specialiștii de la sfârșitul secolului trecut, relația dintre ele luând cu timpul o turnură întunecată.
Ceea ce a început ca un joc știut doar de ele a ajuns să le acapareze total, închizându-le într-un univers propriu. Astfel că, treptat, June și Jennifer au dat curs unor porniri criminale, ajungând să fie închise, apoi instituționalizate într-un spital psihiatric de maximă siguranță.
Frustrarea, relația de codependență, imposibilitatea de a trăi separat au fost emoțiile care le-au condus viața până la vârsta de 30 de ani când Jennifer a decedat subit. Din acel moment, June a început să comunice cu lumea exterioară.
*** Povestea celor două surori este atât de interesantă, încât intenționăm să prezentăm filmul la festivalul nostru CinePOLSKA de la București și Chișinău din toamnă.
from to
Scheduled Știri Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu
Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18
06.2026
Evenimente, Știri
25 de ani de povești împreună –
Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18
06.2026
Evenimente, Știri
Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii
În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani.
Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11
03.2026
SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri

