19.01.2023 - 31.12.2023 Aktualności

Historia „niemych dziewcząt” w filmie Agnieszki Smoczyńskiej

Historię bliźniaczek June i Jeniffer Gibbons, które przez pierwsze trzydzieści lat życia żyły wyłącznie dla siebie nawzajem, odmawiając kontaktu z ludźmi, pokazała polska reżyserka Agnieszka Smoczyńska w filmie „Silent Twins”. Został on oparty na biografii pod samym tytułem, napisaną przez brytyjską dziennikarkę Marjorie Wallace, jedyną osobę, której udało się z nimi porozmawiać.

Uznany za najpiękniejszy film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, „Silent Twins” w niezwykle empatyczny sposób przedstawia prawdziwą historię dwóch sióstr, których zachowanie intryguje specjalistów od końca ubiegłego wieku, a ich relacja nabiera mrocznego charakteru.

To, co zaczęło się jako gra znana tylko im, całkowicie je zdominowało, zamykając je we własnym wszechświecie. Stopniowo June i Jennifer wpadały w kryminalny szał, który zakończył się aresztowaniem, a następnie umieszczeniem w zakładzie psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze.

Frustracja, współzależność, niemożność życia osobno były uczuciami, które kierowały ich życiem aż do 30 roku życia, kiedy Jennifer nagle zmarła. Od tego momentu June zaczęła komunikować się ze światem zewnętrznym.

*** Historia dwóch sióstr jest na tyle niezwykła, że ​​jesienią planujemy zaprezentować film na naszym festiwalu CinePOLSKA w Bukareszcie i Kiszyniowie.

from to
Scheduled Aktualności

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne

Zapowiadamy Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024/2025 🗓

Dokładnie za miesiąc po raz pierwszy będziemy obchodzić "Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej".
03 02.2024 01 03.2024 Aktualności