19.01.2023 - 31.12.2023 Aktualności

Historia „niemych dziewcząt” w filmie Agnieszki Smoczyńskiej

Historię bliźniaczek June i Jeniffer Gibbons, które przez pierwsze trzydzieści lat życia żyły wyłącznie dla siebie nawzajem, odmawiając kontaktu z ludźmi, pokazała polska reżyserka Agnieszka Smoczyńska w filmie „Silent Twins”. Został on oparty na biografii pod samym tytułem, napisaną przez brytyjską dziennikarkę Marjorie Wallace, jedyną osobę, której udało się z nimi porozmawiać.

Uznany za najpiękniejszy film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, „Silent Twins” w niezwykle empatyczny sposób przedstawia prawdziwą historię dwóch sióstr, których zachowanie intryguje specjalistów od końca ubiegłego wieku, a ich relacja nabiera mrocznego charakteru.

To, co zaczęło się jako gra znana tylko im, całkowicie je zdominowało, zamykając je we własnym wszechświecie. Stopniowo June i Jennifer wpadały w kryminalny szał, który zakończył się aresztowaniem, a następnie umieszczeniem w zakładzie psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze.

Frustracja, współzależność, niemożność życia osobno były uczuciami, które kierowały ich życiem aż do 30 roku życia, kiedy Jennifer nagle zmarła. Od tego momentu June zaczęła komunikować się ze światem zewnętrznym.

*** Historia dwóch sióstr jest na tyle niezwykła, że ​​jesienią planujemy zaprezentować film na naszym festiwalu CinePOLSKA w Bukareszcie i Kiszyniowie.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności

Konkurs: Kopernik – konstelacje 🗓

19 lutego, 550 lat temu, urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury ogłosiło międzynarodowy konkurs na trójwymiarową instalację plenerową.
17 02.2023 14 05.2023 Aktualności

Polsko-rumuńskie relacje w okresie międzywojennym – drugi

W zeszłym roku, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Ambasady Rumunii w Warszawie, ukazał się drugi tom dokumentów dotyczących polsko-rumuńskich stosunków dyplomatycznych i wojskowych w okresie międzywojennym.
03 03.2023 Aktualności