25.09.2023 - 26.09.2023 Știri

Rock polonez la București

Riverside, îndrăgita formație de rock progresiv modern din Polonia, revine în această toamnă în București, pe 26 septembrie, cu un nou concert în Quantic Club. Formația va prezenta noul material de studio intitulat „ID.Entity”.

În ultimii mai bine de 20 de ani, de la începutul carierei muzicale în anul 2001, RIVERSIDE și-a construit treptat și sigur o reputație de excepție. Nenumărate turnee de mare succes, peste 700 de concerte live în toată lumea, 7 albume de studio, 2 mini-albume și 2 materiale live, trupa este una dintre titulaturile de top ale rock-ului progresiv contemporan!

În toamna anului 2018, RIVERSIDE a lansat „Wasteland”, devenind cel mai mare succes al lor de până acum. Albumul s-a regăsit la final de an pe listele multor critici muzicali de specialitate,  iar pentru unii a fost chiar în top.

După ce au concertat într-o serie de evenimente de amploare în 2018/2019,  muzicienii au plecat într-un ultim turneu în Europa la începutul anului 2020, înainte de a planifica să se întoarcă în studio pentru noul album.

Doar 3 zile de bucurie au avut la dispoziție până când COVID-19 a lovit.

După pandemia de coronavirus, Riverside a plecat din nou să concerteze. În 2022 au avut un turneu amplu în America de Nord, America de Sud și Europa, în septembrie 2022 ajungând şi în București cu un concert extraordinar.

Acum revin cu energie proaspătă și multă încredere să prezinte publicului noul album „ID.Entity”, lansat pe 20 ianuarie 2023. În România, Riverside va susține două concerte:

25 septembrie, ora 19.00 – Form Space (Aleea Stadionului 2), Cluj Napoca

🎫 Bilete 👉 www.iabilet.ro/bilete-cluj-napoca-riverside

26 septembrie, ora 20.00 – Quantic Club (șoseaua Grozăvești 82), București

🎫 Bilete 👉 www.iabilet.ro/bilete-bucuresti-riverside

https://www.youtube.com/watch?v=Weuo4hgVHyY

from to
Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri