10.10.2023 - 12.10.2023 Știri

Conferință despre migrație la București

Rețeaua Europeană pentru Memorie și Solidaritate din Varșovia vă invită la conferința internațională „The Light Comes from the West! The Politics of Eastern European Migration during the Cold War”, care va avea loc la București în perioada 10-12 octombrie.

Scopul conferinței este de a face o analiză a migrației înțeleasă pe scară largă prin prisma materialelor de arhivă și ținând cont de cele mai recente cercetări, cu accent deosebit pe aspecte precum călătoriile în străinătate, migrația legală, criminalizarea migrației, politizarea și puterea politică a diasporei occidentale și a comunităților de emigranți, precum și problema migrației în relațiile dintre Est și Vest.

Conferința va avea loc în două locuri:

10 octombrie – Sala Multifuncțională a Universității Naționale de Studii Politice și Administrative din București, Bulevardul Expoziției nr. 30A

11 și 12 octombrie – Amfiteatrul Ion Heliade Rădulescu al Bibliotecii Academiei Române, Calea Victoriei nr. 125

***

Participarea la conferință este gratuită și necesită înregistrare.

Mai multe informații și programul conferinței sunt disponibile pe pagina enrs.eu

***

Evenimentul este organizat în colaborare cu Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române și Școala Națională de Studii Politice și Administrative – Facultatea de Comunicare și Relații Publice din București.

from to
Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri