Dni Polskie rozpocznie 24 sierpnia o godz. 9:00 w sali Tisa hotelu Best Western Bucovina w Gura Humorului polsko-rumuńskie sympozjum naukowe. O godz. 17:00 natomiast rozpocznie się wyjątkowe dla całej rumuńskiej Polonii wydarzenie – uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Polskiego w Moarze. Podobnie jak pozostałe działające już na Bukowinie Domy Polskie, tak i ten będzie spełniał nie tylko praktyczną rolę, ale także stanowić będzie swoisty symbol jednoczący lokalną społeczność pod swoim dachem.
Po otwarciu zapraszamy gości do obejrzenia wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”, stworzonej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, której wersję rumuńską przygotował Instytut Polski w Bukareszcie. Zakończenie I wojny światowej w 1918 r. diametralnie zmieniło obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu. Tworzył się nowy ład – polityczny, społeczny i kulturowy.
Zmiany polityczne sprawiły, że niegdyś tętniące życiem metropolie traciły swoje istotne znaczenie, zaś prowincjonalne miasta z dnia na dzień stawały się stolicami krajów lub regionów. Tytułowa architektura niepodległości jest w tym wypadku rozumiana szerzej niż pojedyncze budowle. Jest zaznaczaniem swojej podmiotowości w krajobrazie regionów i miast, poszukiwaniem nowych wzorów ikonografii narodowej, wyrazem chęci stworzenia szans dla rozwoju społecznego, ale także powstaniem idei nowego człowieka. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce – odkryć można zapoznając się z wystawą.