26.09.2023 - 26.10.2023 Inne

O Polszczyźnie w Kiszyniowie

W wielu krajach 26 września obchodzony jest dziś Europejski Dzień Języków – ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i świętowany od 2001 roku. Dzięki towarzyszącym mu wydarzeniom Europejczycy odkrywają różnorodne języki i kultury. Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 26 września - 26 października, na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.

Zapraszamy was w podróż po niezwykłym alfabecie, abyście wsłuchali się w syczące i szeleszczące dźwięki języka polskiego. Naszymi przewodnikami będą skojarzenia, kropki, myślniki i ogonki, które pomogą Ci zapamiętać najciekawsze informacje dotyczące języka polskiego.

Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego, podczas którego, mamy nadzieję wznowić kursy językowe. Towarzyszy ona również obchodom Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września.

Pierwszym źródłem poświadczającym język polski jest dokument papieski z początku XII wieku. Znajdują się tam najstarsze polskie imiona i nazwiska. Pierwszy dłuższy tekst powstał około 200 lat później. W XV wieku istniały już wiersze, proza ​​i dokumenty w języku polskim.

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 września o godzinie 12.00 na dziedzińcu muzeum.
Wystawę można zwiedzać na płocie Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w dniach 26 września – 26 października 2023 r.

 

from to
Scheduled Inne

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia