26.09.2023 - 26.10.2023 Inne

O Polszczyźnie w Kiszyniowie

W wielu krajach 26 września obchodzony jest dziś Europejski Dzień Języków – ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i świętowany od 2001 roku. Dzięki towarzyszącym mu wydarzeniom Europejczycy odkrywają różnorodne języki i kultury. Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 26 września - 26 października, na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.

Zapraszamy was w podróż po niezwykłym alfabecie, abyście wsłuchali się w syczące i szeleszczące dźwięki języka polskiego. Naszymi przewodnikami będą skojarzenia, kropki, myślniki i ogonki, które pomogą Ci zapamiętać najciekawsze informacje dotyczące języka polskiego.

Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego, podczas którego, mamy nadzieję wznowić kursy językowe. Towarzyszy ona również obchodom Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września.

Pierwszym źródłem poświadczającym język polski jest dokument papieski z początku XII wieku. Znajdują się tam najstarsze polskie imiona i nazwiska. Pierwszy dłuższy tekst powstał około 200 lat później. W XV wieku istniały już wiersze, proza ​​i dokumenty w języku polskim.

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 września o godzinie 12.00 na dziedzińcu muzeum.
Wystawę można zwiedzać na płocie Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w dniach 26 września – 26 października 2023 r.

 

from to
Scheduled Inne

O j. polskim w Bibliotece im. Adama

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać przez cały listopad, w Bibliotece im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń.
06 11.2023 06 12.2023 Inne

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne

Piotr Socha w Rumunii 🗓

Piotr Socha, jeden z najbardziej lubianych polskich ilustratorów, znany z humorystycznych rysunków, przyjeżdża do Rumunii! 20 października będzie można go spotkać w Jassach i 21 października w Bukareszcie.
20 10.2023 21 10.2023 Inne