4.03.2024 - 31.10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.

Proces pracy nad projektem identyfikacji wizualnej rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Nadzór merytoryczny nad konkursem objęli dr Aleksandra Kot i dr Marcin Władyka (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz prof. nadzw. Marina Theodorescu, dr Iosif Oprescu i dr Radu Manelici, kierownik Wydziału Grafiki (Narodowy Uniwersytet Sztuki w Bukareszcie – Universitatea Națională de Arte din București).  Spośród studentów obu uczelni wyłoniono ośmioro grafików, którzy w dwuosobowych, polsko-rumuńskich zespołach rozpoczęli prace nad projektami. Nad identyfikacją pracowali: Maria Lisicka i Toma Ștefănescu, Nika Kiełek i Bianca Petrescu, Katarzyna Szczęsna i Mira Amarandei oraz Weronika Buling i Andreea-Raluca Mironiuc.

Zwycięski projekt przedstawili Maria Lisicka i Toma Ștefănescu. Jury doceniło lekkość, przejrzystość i współczesny charakter zaproponowanej przez nich formy. Studenci tak wyjaśniają stworzoną przez siebie koncepcję:

,,Nasza propozycja systemu identyfikacji wizualnej dla polsko-rumuńskiego sezonu kulturalnego opiera się na znakach diakrytycznych występujących zarówno w polskim, jak rumuńskim piśmie. Postrzegając język jako jeden z fundamentów każdej kultury, podjęliśmy decyzję o potraktowaniu tych charakterystycznych znaków graficznych (posiadających funkcje językowe) jako kluczowych elementów obu kultur. Za pomocą takiego podejścia pragniemy wspierać dialog między tymi znakami i stworzyć z nich „wspólny język” na czas trwania sezonu”.

Akcenty, nadkreślenia, łamańce, okręgi, przecinki, ogonki i kreski stają się w ten sposób modułami, które mogą być używane na wiele sposobów w różnych kontekstach. Znaki diakrytyczne mogą być używane do odzwierciedlenia tonu  organizowanych wydarzeń kulturowych, niezależnie od tego, czy są one statyczne czy dynamiczne. Oprócz technicznych i praktycznych aspektów, uważamy, że jest to wesołe i swobodne rozwiązanie, które niesie w sobie jednak ideę solidarności.’’ 

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 organizują polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury. W trakcie sezonu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń m.in. wystawienniczych, muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich.

Sezon rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w październiku 2025 r. Polski sezon w Rumunii zainauguruje wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie, a sezon rumuński w Polsce otworzy wystawa monograficzna „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Rumuński Instytut Kultury został powołany w 2006. Jest jednym z 18 instytutów kultury rumuńskiej funkcjonujących poza granicami kraju. Działa na rzecz szerzenia wiedzy o Rumunii, przybliżając język i kulturę rumuńską oraz ułatwiając wymianę partnerską i kulturową pomiędzy Polską a Rumunią. Instytut w Warszawie realizuje z własnej inicjatywy, lub w porozumieniu z polskimi instytucjami publicznymi i prywatnymi, wydarzenia kulturalne z różnych dziedzin: muzyka, film, taniec, teatr, sztuki wizualne, literatura i inne. Prowadzi również działania z zakresu dyplomacji kulturalnej.

from to
Scheduled ical Google outlook Inne Kino Literatura Muzyka SEZON PL-RO Sztuki wizualne Teatr Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Nominalizarea Poloniei la premiile Oscar 2024, la categoria Cel mai bun documentar, va putea fi văzută la Chișinău pe 29 noiembrie în cadrul Festivalului Internațional de Film Documentar Moldox. Proiecția va avea loc în prezența regizorului Maciej Hamela. Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia