4.04.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Historycy z Rumunii i Polski o latach 80. w obu krajach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 17:00, w Jockey Club Român (Str. Episcopiei nr 9, Bukareszt), w 35. rocznicę zakończenia obrad polskiego Okrągłego Stołu (5 kwietnia 1989 r.), ośmiu tygodni gorących negocjacji dotyczących głębokiej transformacji polskiego społeczeństwa, które ostatecznie doprowadziły do ​​upadku reżimu komunistycznego w tym kraju.


Książka dogłębnie analizuje polski kryzys i jego wpływ na reżim w Bukareszcie, z uwzględnieniem tego, jak Nicolae Ceaușescu postrzegał wtedy lata 80. w Rumunii i w Polsce.


Głos zabiorą: prof. univ. dr Lucian LEUȘTEAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu  im. Alexandru Ioana Cuzy w Jassach, dr Mioara ANTON, pracownik naukowy i dyrektor Instytutu Historii im. Nicolae Iorgi oraz dr Michał PRZEPERSKI, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Historii Polski w Warszawie. Moderator: dr hab. Cosmin BUDEANCĂ, ekspert IICCMER.


Tom „Burzliwa dekada. Rumunia i kryzys reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” można nabyć w księgarniach oraz online tutaj.

Scheduled Historia SOLIDARNOŚĆ PL-RO

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 23 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia