4.04.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach 80. w obu krajach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 17:00, w Jockey Club Român (Str. Episcopiei nr 9, Bukareszt), w 35. rocznicę zakończenia obrad polskiego Okrągłego Stołu (5 kwietnia 1989 r.), ośmiu tygodni gorących negocjacji dotyczących głębokiej transformacji polskiego społeczeństwa, które ostatecznie doprowadziły do ​​upadku reżimu komunistycznego w tym kraju.


Książka dogłębnie analizuje polski kryzys i jego wpływ na reżim w Bukareszcie, z uwzględnieniem tego, jak Nicolae Ceaușescu postrzegał wtedy lata 80. w Rumunii i w Polsce.


Głos zabiorą: prof. univ. dr Lucian LEUȘTEAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu  im. Alexandru Ioana Cuzy w Jassach, dr Mioara ANTON, pracownik naukowy i dyrektor Instytutu Historii im. Nicolae Iorgi oraz dr Michał PRZEPERSKI, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Historii Polski w Warszawie. Moderator: dr hab. Cosmin BUDEANCĂ, ekspert IICCMER.


Tom „Burzliwa dekada. Rumunia i kryzys reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” można nabyć w księgarniach oraz online tutaj.

Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 13.04.2024.
13 03.2024 13 04.2024 Historia