1.10.2024 - 31.10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w Nisporeni

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.

Wśród bohaterek wystawy znajdują się postacie, które odznaczały się niezłomnym duchem w wielu dziedzinach. Na przykład, Elisabeta Rizea to symbol walki o wolność i niezależność, podczas gdy Virginia Maria Andreescu-Haret była pionierką w architekturze, przełamując bariery w męskim świecie. Smaranda Brăescu, znana rumuńska spadochroniarka, zasłynęła z odwagi i determinacji, które wykazała w trudnych czasach. Z kolei wśród Polek możemy wymienić Marię Skłodowską-Curie, laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, która znacząco wpłynęła na rozwój nauki, oraz Irenę Sendlerową, która ratowała dzieci żydowskie podczas II wojny światowej, ryzykując własne życie.

Te bohaterki, zarówno Polki, jak i Rumunki, nadal imponują swoimi osiągnięciami. Były odważne, inteligentne, wytrwałe i nie bały się przeciwstawiać stereotypom swoich czasów. Każda opowieść z tej wystawy podkreśla, jak ważne są pasja, determinacja i wiara w sprawiedliwość, nawet w obliczu ucisku i niesprawiedliwości.

Wystawa została stworzona z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w ramach Roku Praw Kobiet i Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Ponadto ekspozycję uzupełniają animacje stworzone przez polskie studio Dinksy, które w ciekawy sposób ilustrują historie tych niezwykłych kobiet.

Na liście Rumunek przedstawionych na wystawie znajdują się takie postacie, jak Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Smaranda Gheorghiu, Nadia Comăneci i Lucia Sturdza Bulandra. Z kolei z Polski uhonorowano takie osobistości, jak Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, Helena Rubinstein i Wanda Rutkiewicz.

Wystawa to wyjątkowa okazja, aby odkryć te niezwykłe kobiety i dowiedzieć się, w jaki sposób przyczyniły się do kształtowania świata, w którym żyjemy dzisiaj.

from to
Scheduled Historia Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia