24.10.2024 - 29.11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” na pamiątkę 85. rocznicy rozpoczęcia Wojny

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.

Ekspozycja „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” prezentuje wojenne losy Polski, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki.

Mimo ogromnej liczebnej przewagi okupantów Polacy przez całą wojnę stawiali silny opór zbrojny, zarówno na terytorium swojego kraju, jak i na innych frontach i polach bitew całego świata.

Wystawa złożona z 16 paneli przybliża najważniejsze momenty tamtego czasu. Wiele uwagi poświęca także losom ludności cywilnej. Jej bogactwem są fotografie archiwalne pozyskane z archiwów różnych krajów, w tym ze zbiorów rumuńskich. Opowieść o dramacie wojny, która została przygotowana przez jedno z najnowocześniejszych na świecie muzeów – Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie prezentowana w ponad 60 krajach.

Instytut Polski z Bukaresztu przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym fotografie ilustrujące pobyt w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców, pozyskane z Narodowych Archiwów Rumunii.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 24 pazdziernika 2024 roku, o godzinie 14.00.

Zobacz film rumuńskich vlogerów o miejscach, w których zaczęła się II wojna światowa (w języku rumuńskim): 

from to
Scheduled Historia SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” zawita również do Oradei, gdzie będzie można ją zobaczyć w dniach 11 kwietnia – 30 maja 2025 roku w emblematycznej przestrzeni Wieży Ratuszowej. To wyjątkowa okazja dla mieszkańców Oradei i turystów, aby odkryć fascynujący temat: ewolucję przedmiotów, form i funkcji w architekturze, w mieście znanym ze swojego imponującego dziedzictwa, reprezentatywnego dla stylów Art Deco i Secesji.
11 04.2025 31 05.2025 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia

Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do

W okresie międzywojennym Polska i Rumunia zawarły sojusz polityczny i wojskowy, który chronił oba państwa przed zagrożeniem ze strony Związku Radzieckiego. Po niemieckiej inwazji na Polskę 1 września 1939 r. Bukareszt przyjął postawę neutralną, natomiast rząd polski, w obliczu inwazji sowieckiej 17 września 1939 r. i nieuchronnej porażki kampanii obronnej, zwolnił stronę rumuńską ze zobowiązań wynikających z układu sojuszniczego, mając nadzieję, że przyzna jej on prawo przejścia do Francji, aby mogła kontynuować walkę zbrojną. Ten fragment naszej wspólnej historii jest tematem najnowszej wystawy „Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do walki o wolność”, którą do 20 kwietnia można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Șuțu w Bukareszcie.
25 03.2025 20 04.2025 Historia