21.11.2024 - 27.11.2024 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii i Republice Mołdawii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.

Festiwal CinePOLSKA odbędzie się w dniach 21-27 listopada 2024 r. z pokazami online na platformie TIFF Unlimited (unlimited.tiff.ro), które będą dostępne dla publiczności w Rumunii i Republice Mołdawii. Dostęp do filmów jest bezpłatny i nie wymaga zakładania konta na platformie.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 21 listopada w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie pokazem filmu niemego „Bestia” (1917) z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Amphitrio. Bilety można kupić online, na eventbook.ro, lub w kasie kina.

***

PROGRAM:

BESTIA (r. Aleksander Hertz, 44 min.), projekcja w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie w dniu 21 listopada, godz. 20.00

ZIELONA GRANICA (r. Agnieszka Holland, 152 min.), dostępny na platformie TIFF Unlimited w dniach 21, 22 i 23 listopada

CHŁOPI (r. Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman, 94 min.), dostępny na platformie TIFF Unlimited w dniach 22, 23 i 24 listopada wyłącznie dla publiczności w Rumunii

FIGURANT (r. Robert Gliński, 113 min.), dostępny na platformie TIFF Unlimited w dniach 23, 24 i 25 listopada

ŚWIĘTO OGNIA (r. Kinga Dębska, 94 min.), dostępny na platformie TIFF Unlimited w dniach 24, 25 i 26 listopada

ŚWIĘTY (r. Sebastian Buttny, 110 min.), dostępny na platformie TIFF Unlimited w dniach 25, 26 i 27 listopada

***

BESTIA

21 listopada, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco w Bukareszcie

Polska, 1917, 44 min.

Reżyseria: Aleksander Hertz

Na początku XX wieku na scenach warszawskich teatrów narodziła się prawdziwa gwiazda. Znana na całym świecie jako Pola Negri, Barbara Apolonia Chałupiec zadebiutowała na dużym ekranie w wieku 17 lat jako młoda tancerka w filmie „Niewolnica zmysłów” (1914). Później stała się jedną z ulubionych aktorek reżysera Aleksandra Hertza, który zauważył ją w musicalu i zaproponował główne role w produkcjach „Żona” (1915) i „Studenci” (1916).

Filmy z początków jej kariery uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Jedynym wyjątkiem jest „Bestia”. Film przetrwał tylko dlatego, że został kupiony w 1921 roku przez nowojorskiego dystrybutora filmowego. Po latach amerykańską kopię filmu zdobyła Filmoteka Narodowa, polska instytucja publiczna, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa kulturowego w dziedzinie kinematografii.

Nieme arcydzieło w reżyserii Aleksandra Hertza, które miało premierę w 1917 r., opowiada o konsekwencjach spontanicznych decyzji podejmowanych przez ludzi, gdy ulegają swoim pragnieniom. Pola Negri gra w filmie rolę młodej kobiety, która chce doświadczyć jak najwięcej przyjemności życia, dlatego nieustannie znika z domu. Po całonocnej imprezie, surowo ukarana przez ojca, ucieka z domu rodziców i rozpoczyna dorosłe życie, wchodząc w tymczasowe związki i stając się znaną tancerką kabaretową. Jej wybór będzie miał wkrótce daleko idące konsekwencje.

Podczas pokazu otwierającego festiwal CinePOLSKA w dniu 21 listopada, filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo Amphitrio (Andrei Petrache – fortepian, Mike Alex – kontrabas i elektryczna gitara basowa, Philip Goron – perkusja). Ich repertuar zawiera oryginalne utwory skomponowane przez Andreia Petrache z gatunku nowoczesnego jazzu z wpływami współczesnego jazzu nordyckiego i bałkańsko-wschodnich dźwięków.

Biletyeventbook.ro

***

PROIEKCJE ONLINE na platformie TIFF Unlimited 

ZIELONA GRANICA

dostępny na platformie w dniach 21, 22 i 23 listopada. Dostęp wolny.

2023, Polska, 152 min.

Reżyseria: Agnieszka Holland

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

CHŁOPI

dostępny na platformie w dniach 22, 23 i 24 listopada. Dostęp wolny.

2023, Polska, 114 min.

Reżyseria: Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Ponad 100 artystów wizualnych pracowało nad filmem, który składa się z około 40 000 klatek namalowanych w całości farbą olejną. Wykorzystano tę samą technikę animacji malarskiej, którą rozsławił film „Twój Vincent”, opowiadający o życiu słynnego malarza Vincenta van Gogha.

FIGURANT

dostępny na platformie w dniach 23, 24 i 25 listopada. Dostęp wolny.

2023, Polska, 113 min.

Reżyseria: Robert Gliński

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między mężczyzną a nieświadomym jego istnienia biskupem (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź. Dla  awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją.

ŚWIĘTO OGNIA

dostępny na platformie w dniach 24, 25 i 26 listopada. Dostęp wolny.

2023, Polska, 94 min.

Reżyseria: Kinga Dębska

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Anastazja to uzależniona od komiksów 20-latka, zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina.

Film jest ekranizacją powieści Jakuba Małeckiego.

ŚWIĘTY

dostępny na platformie w dniach 25, 26 i 27 listopada. Dostęp wolny.

2023, Polska, Węgry, 110 min.

Reżyseria: Sebastian Buttny

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Rok 1986. Z Gnieźnieńskiej Katedry skradziona zostaje otoczona wyjątkową czcią̨, srebrna rzeźba św. Wojciecha. Szef komendy powierza sprawę̨ mało doświadczonemu, ale ambitnemu Andrzejowi Baranowi. Choć relacje Państwo-Kościół są wyjątkowo napięte, a okoliczności społeczno-polityczne bardzo niekorzystne, pierwszy „sukces” przychodzi podejrzanie szybko. Andrzej rozpoczyna swoje równoległe śledztwo, a obsesyjna hipoteza doprowadzi go do doświadczenia czegoś znacznie większego od kolejnej politycznej prowokacji.

Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia