17.10.2019 Historia, Wydarzenia

#1989 // Polska 30 lat po upadku komunizmu

Historycy, pisarze, ludzie kultury z kilku krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Polski, wezmą udział w międzynarodowej konferencji „Opór poprzez kulturę, wczoraj i dziś”, organizowanej przez Fundację Academia Civică. Partnerem wydarzenia, które w dniach 19-21 października odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Syhocie Marmaroskim oraz na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu Napoce jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w tym roku przez Instytut Polski w Bukareszcie, poświęconych 30. rocznicy transformacji ustrojowej w Polsce i Rumunii oraz zapoczątkowania demokratycznych zmian w Europie Środkowo – Wschodniej. Główna część konferencji odbędzie się miejscu szczególnym, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.  

Podczas wydarzenia mowa będzie o kulturze jako narzędziu oporu wobec systemu w kilku krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w których to zjawisko przybierało zróżnicowane formy. 

W wydarzeniu wezmą m.in. udział znany mołdawski pisarz Vitalie Ciobanu i wybitna czeska rumunistka Libuše Valentová. Stronę polską reprezentować będzie dr Remigiusz Kasprzycki - historyk, pracownik Katedry Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki „Dekada buntu. Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989”. 

Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia