17.10.2019 Historia, Wydarzenia

#1989 // Polska 30 lat po upadku komunizmu

Historycy, pisarze, ludzie kultury z kilku krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Polski, wezmą udział w międzynarodowej konferencji „Opór poprzez kulturę, wczoraj i dziś”, organizowanej przez Fundację Academia Civică. Partnerem wydarzenia, które w dniach 19-21 października odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Syhocie Marmaroskim oraz na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu Napoce jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w tym roku przez Instytut Polski w Bukareszcie, poświęconych 30. rocznicy transformacji ustrojowej w Polsce i Rumunii oraz zapoczątkowania demokratycznych zmian w Europie Środkowo – Wschodniej. Główna część konferencji odbędzie się miejscu szczególnym, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.  

Podczas wydarzenia mowa będzie o kulturze jako narzędziu oporu wobec systemu w kilku krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w których to zjawisko przybierało zróżnicowane formy. 

W wydarzeniu wezmą m.in. udział znany mołdawski pisarz Vitalie Ciobanu i wybitna czeska rumunistka Libuše Valentová. Stronę polską reprezentować będzie dr Remigiusz Kasprzycki - historyk, pracownik Katedry Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki „Dekada buntu. Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989”. 

Scheduled Historia Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia