17.10.2019 Historia, Wydarzenia

#1989 // Polska 30 lat po upadku komunizmu

Historycy, pisarze, ludzie kultury z kilku krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Polski, wezmą udział w międzynarodowej konferencji „Opór poprzez kulturę, wczoraj i dziś”, organizowanej przez Fundację Academia Civică. Partnerem wydarzenia, które w dniach 19-21 października odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Syhocie Marmaroskim oraz na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu Napoce jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w tym roku przez Instytut Polski w Bukareszcie, poświęconych 30. rocznicy transformacji ustrojowej w Polsce i Rumunii oraz zapoczątkowania demokratycznych zmian w Europie Środkowo – Wschodniej. Główna część konferencji odbędzie się miejscu szczególnym, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.  

Podczas wydarzenia mowa będzie o kulturze jako narzędziu oporu wobec systemu w kilku krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w których to zjawisko przybierało zróżnicowane formy. 

W wydarzeniu wezmą m.in. udział znany mołdawski pisarz Vitalie Ciobanu i wybitna czeska rumunistka Libuše Valentová. Stronę polską reprezentować będzie dr Remigiusz Kasprzycki - historyk, pracownik Katedry Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki „Dekada buntu. Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989”. 

Scheduled Historia Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia