30.03.2019 - 12.05.2019 Historia, Wydarzenia

O świecie podzielonym 30 lat po upadku komunizu

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać dzięki wystawie prezentowanej w Pałacu Kultury w Jassach w dniach 11 kwietnia –12maja 2019 roku, przygotowanej przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w zimnej wojnie, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. 

O nim właśnie opowiada wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi. 

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy, dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.
 
– Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji – tłumaczą.

Wernisaż wystawy, z udziałem jej autorów odbędzie się 11 kwietnia o godz. 13.00 w Pałacu Kultury (w holu Muzeum Historii Mołdawii, Piata Stefan cel Mare și Sfânt 1).

– Wydarzenie w Jassach jest elementem cyklu polsko-rumuńskich wydarzeń odbywających się w 2019 roku w związku z obchodami 30-lecia transformacji ustrojowej w obu krajach – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego, który jest partnerem wydarzenia. – Bez znajomości historii zimnej wojny trudno zrozumieć to, co wydarzyło się w Europie Środkowej i Wschodniej w 1989 roku, dlatego tak ważne jest naszym zdaniem przypomnienie tego okresu – dodaje.
  
Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można oglądać w Pałacu Kultury w Jassach (Piata Stefan cel Mare și Sfânt  1) w dniach 11 kwietnia – 12  maja 2019 r. w godz.  10.00 – 17.00 (wt. – niedz.) Wstęp wolny.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia