30.03.2019 - 12.05.2019 Historia, Wydarzenia

O świecie podzielonym 30 lat po upadku komunizu

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać dzięki wystawie prezentowanej w Pałacu Kultury w Jassach w dniach 11 kwietnia –12maja 2019 roku, przygotowanej przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w zimnej wojnie, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. 

O nim właśnie opowiada wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi. 

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy, dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.
 
– Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji – tłumaczą.

Wernisaż wystawy, z udziałem jej autorów odbędzie się 11 kwietnia o godz. 13.00 w Pałacu Kultury (w holu Muzeum Historii Mołdawii, Piata Stefan cel Mare și Sfânt 1).

– Wydarzenie w Jassach jest elementem cyklu polsko-rumuńskich wydarzeń odbywających się w 2019 roku w związku z obchodami 30-lecia transformacji ustrojowej w obu krajach – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego, który jest partnerem wydarzenia. – Bez znajomości historii zimnej wojny trudno zrozumieć to, co wydarzyło się w Europie Środkowej i Wschodniej w 1989 roku, dlatego tak ważne jest naszym zdaniem przypomnienie tego okresu – dodaje.
  
Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można oglądać w Pałacu Kultury w Jassach (Piata Stefan cel Mare și Sfânt  1) w dniach 11 kwietnia – 12  maja 2019 r. w godz.  10.00 – 17.00 (wt. – niedz.) Wstęp wolny.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia