7.09.2018 - 9.09.2018 Muzyka, Wydarzenia

Klezmerski rytm z Krakowa na Balkanik

Świetne trio Kroke z Krakowa 9 września będzie reprezentowało Polskę na tegorocznym Festiwalu Balkanik w Bukareszcie, największym w Rumunii wydarzeniu przybliżającym muzykę świata. Ich intrygujące utwory przywołują mniej znane, różnorodne tradycje muzyczne, często swe źródła mają też w muzyce klezmerskiej.

Kroke to jedna z najciekawszych europejskich grup z nurtu muzyki etno, która na scenie pojawia się już od 25 lat. 

Zespół założony przez trzech przyjaciół z Akademii Muzycznej, którego nazwa w języku jidysz oznacza Kraków, zaczynał od tworzenia muzyki inspirowanej twórczością klezmerską. Z czasem zaczął sięgać do bardzo różnych źródeł muzycznych i wypracował swój własny język artystyczny, w którym czerpie m.in. z muzyki orientu czy Bałkanów. Kroke tworzą: Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Kukurba (skrzypce) i Tomasz Lato (kontrabas). W tym składzie zespół wydał kilkanaście płyt i uczestniczył w wielu innych projektach muzycznych.  

Na scenie 8 edycji Festiwalu Blkanik, który w dniach 7-9 września 2018 roku po raz drugi odbędzie się na terenie Dworca Królewskiego Băneasa (Gara Regală Băneasa) w Bukareszcie, pojawią się wykonawcy z kilku krajów, w tym z Albanii,  Izraela, Turcji, Polski i Rumunii. 
Początek koncertu Kroke w Bukareszcie w niedzielę  9 września o godz. 19.30.

Instytut Polski jest partnerem festiwalu Balkanik i współfinansuje występ zespołu Kroke.

To już drugi koncert grupy w tym roku w Rumunii, w czerwcu trio było gościem festiwalu Jazz in the Park w Klużu.

Szczegółowy program i informacje o biletach na www.balkanikfestival.ro 

Więcej o zespole Kroke: www.kroke.com

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia