7.09.2018 - 9.09.2018 Muzyka, Wydarzenia

Klezmerski rytm z Krakowa na Balkanik

Świetne trio Kroke z Krakowa 9 września będzie reprezentowało Polskę na tegorocznym Festiwalu Balkanik w Bukareszcie, największym w Rumunii wydarzeniu przybliżającym muzykę świata. Ich intrygujące utwory przywołują mniej znane, różnorodne tradycje muzyczne, często swe źródła mają też w muzyce klezmerskiej.

Kroke to jedna z najciekawszych europejskich grup z nurtu muzyki etno, która na scenie pojawia się już od 25 lat. 

Zespół założony przez trzech przyjaciół z Akademii Muzycznej, którego nazwa w języku jidysz oznacza Kraków, zaczynał od tworzenia muzyki inspirowanej twórczością klezmerską. Z czasem zaczął sięgać do bardzo różnych źródeł muzycznych i wypracował swój własny język artystyczny, w którym czerpie m.in. z muzyki orientu czy Bałkanów. Kroke tworzą: Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Kukurba (skrzypce) i Tomasz Lato (kontrabas). W tym składzie zespół wydał kilkanaście płyt i uczestniczył w wielu innych projektach muzycznych.  

Na scenie 8 edycji Festiwalu Blkanik, który w dniach 7-9 września 2018 roku po raz drugi odbędzie się na terenie Dworca Królewskiego Băneasa (Gara Regală Băneasa) w Bukareszcie, pojawią się wykonawcy z kilku krajów, w tym z Albanii,  Izraela, Turcji, Polski i Rumunii. 
Początek koncertu Kroke w Bukareszcie w niedzielę  9 września o godz. 19.30.

Instytut Polski jest partnerem festiwalu Balkanik i współfinansuje występ zespołu Kroke.

To już drugi koncert grupy w tym roku w Rumunii, w czerwcu trio było gościem festiwalu Jazz in the Park w Klużu.

Szczegółowy program i informacje o biletach na www.balkanikfestival.ro 

Więcej o zespole Kroke: www.kroke.com

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Marcin Dudek w Bukareszcie 🗓

Praca polskiego artysty Marcina Dudka „Faces in the crowd” (2020) zostanie zaprezentowana w Bukareszcie w ramach wystawy „Offside / Ofsaid. Plany, gole i punkty”, zorganizowanej przez SAC – Przestrzeń Sztuki Współczesnej i kuratorowanej przez Alexa Radu. Wystawę można zobaczy© w /SAC @ MINCU GALLERY (ul. Academiei nr 18–20) od 16 lipca do 12 września 2026 roku.
16 07.2026 12 09.2026 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Mateusz Kowalski na Sinaia Guitar Festival 2026

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Gitary Klasycznej Sinaia Guitar Festival 2026 zapraszamy na wyjątkowy recital polskiego gitarzysty Mateusza Kowalskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli młodego pokolenia wirtuozów gitary oraz artysty nominowanego do nagrody Grammy.
08 07.2026 Muzyka, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu Ceau, Cinema! w

Cztery filmy zrealizowane w Polsce na początku kariery przez wielkiego reżysera Jerzego Skolimowskiego będzie można zobaczyć, w odrestaurowanych kopiach, w ramach retrospektywy zorganizowanej podczas 13. edycji Festiwalu Ceau, Cinema! w Timișoarze, który odbędzie się w dniach 15–19 lipca. W programie znajduje się również film pełnometrażowy zakwalifikowany do konkursu festiwalowego.
15 07.2026 19 07.2026 Kino, Wydarzenia