Na ekspozycję składają się prace autorstwa studentów i pedagogów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (Polska).
Książki studenckie prezentowane w Klużu to najczęściej egzemplarze unikalne, zaprojektowane w ramach zajęć z projektowania graficznego i wykonane w warsztacie introligatorskim, inne – głównie realizacje pedagogów – zostały wydane w większych nakładach.
Ekspozycję w galerii „Casa Matei” w Klużu-Napoce (str. Matei Corvin nr 6) dopełnia prezentacja książek wykonanych podczas warsztatów introligatorskich. Są one przede wszystkim popisem możliwości w zakresie artystycznej oprawy.
Wystawę „Bookmacherzy” urozmaicają dwa „kąciki tematyczne” – jeden to ściana zalepiona pojedynczymi kartkami z jednej z książek zrobionej w formie kalendarza do zdzierania, drugi – to fragment słupa ogłoszeniowego, na którym autorka umocowała ilustracje – ogłoszenia matrymonialne.
Prezentacja polskich prac w Rumunii to efekt stałej bliskiej współpracy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta z Uniwersytetem Sztuki i Designu w Klużu-Napoce. Towarzyszyć jej będą warsztaty projektowania graficznego dla studentów rumuńskiej uczelni, poprowadzone w dniach 8-9 marca przez wykładowcę ASP we Wrocławiu – Magdalenę Wosik.
Współorganizatorem wystawy „Bookmacherzy” jest Instytut Polski w Bukareszcie, a jej wernisaż odbędzie się w galerii „Casa Matei” w Klużu-Napoce we wtorek 7 marca o godz. 18.00. W pozostałych dniach można ją oglądać w godzinach 9.00-17.00.