1.11.2018 - 6.11.2018 Kino

CinePOLSKA 2018: Daj się uwieść kinu!

Wielkie emocje, zapadający w pamięć bohaterowie i prowokujące fabuły, o których myśli się długo po wyjściu z kina czekają na widzów 14. edycji festiwalu filmu polskiego CinePOLSKA, który w dniach 1-6 listopada 2018 odbędzie się w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie.
 

Festiwal CinePOLSKA to unikalna okazja, by zobaczyć najnowsze polskie filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Prezentowane na nim obrazy często są pokazami przedpremierowymi w Rumunii, a niektóre można zobaczyć tylko na tym festiwalu. W tegorocznym programie znajdą się m.in. filmy nagradzane w Cannes, Berlinie i Karlowych Warach. 

– Filmy tegorocznej edycji CinePOLSKA 2018 są jak lustro, w którym warto się przejrzeć. Widzowie znajdą w nich tematy bliskie każdemu z nas – od miłości, przez pasję aż po nienawiść czy strach przed innością – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który organizuje festiwal. – O nich wszystkich opowiada plejada najlepszych polskich reżyserów oraz aktorów młodego i średniego pokolenia, którzy triumfują na najważniejszych imprezach filmowych – dodaje.

Program szczegółowy i informacje o filmach >>> 

CinePOLSKA w czwartek 1 listopada otworzy film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nagrodzony w tym roku w Cannes za najlepszą reżyserię, a także tegoroczny polski kandydat do Oscara. Reżyser, w 2014 roku zdobywca Oscara za swój poprzedni film „Ida”, tym razem opowiada historię miłości niemożliwej – dwojga ludzi, którzy nie mogą być ze sobą i nie mogą też żyć bez siebie. Tłem dla tej historii są wydarzenia okresu tzw. Zimnej wojny w Polsce, Niemczech, Jugosławii i Francji, a także przepiękne zdjęcia i muzyka. Na uwagę zasługują także wybitne kreacje aktorskie Joanny Kulig i Tomasza Kota. 

W piątkowy wieczór 2 listopada widzowie w Bukareszcie zobaczą brawurową komedię „Atak paniki”, w której codzienność za sprawą nieoczekiwanych zdarzeń zmienia się w wielkie wariactwo. Młody polski reżyser Paweł Maślona w inteligentny i ironiczny sposób spogląda w niej na człowieka XXI wieku, jego słabości, fobie i namiętności. Losy kilku pozornie niezwiązanych ze sobą bohaterów przetną się w filmie, bezpowrotnie zmieniając ich życie. 

O tym, że kino może dodawać energii będzie można się przekonać w sobotę 3 listopada podczas projekcji opartego na faktach autentycznych filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Jego bohaterem jest Jerzy Górski, były narkoman, który mimo wielkich trudności życiowych i bycia na samym dnie, w 1990 roku został mistrzem świata w podwójnym Ironmanie, niezwykle trudnych zawodach triatlonowych. Świetnie opowiedziana historia Górskiego sprawia, że odzyskujemy wiarę w to, co trudne lub niemożliwe do realizacji.

W czasie CinePOLSKA w niedzielę 4 listopada swoją rumuńską prapremierę będzie miał film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, nagrodzony w 2018 roku Srebrnym Niedźwiedziem w czasie Berlinale. Opisywana jako „współczesna baśń” ironiczna opowieść o człowieku, który stracił twarz w wypadku i po nowatorskiej operacji jej przeszczepu wraca do rodzinnej miejscowości dla jednych jest gorzkim spojrzeniem na współczesną Polskę prowincjonalną, dla innych uniwersalną opowieścią o barku akceptacji i reakcjach na inność.

Film „Cicha noc”, który w Bukareszcie będzie pokazany w poniedziałek 5 listopada, zdobywając Grand Prix najważniejszego krajowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uznany z najlepszy polski film 20017 roku. Debiutujący reżyser Piotr Domalewski opowiada w nim historię młodego polskiego emigranta, który w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia przyjeżdża w odwiedziny do rodzinnej wsi. Po tej wizycie życie całej rodziny zmieni się całkowicie. Szczera, mądra opowieść szczególnie mocno odbierana jest w krajach, w których emigracja jest doświadczeniem powszechnym.

CinePOLSKA 2018 roku we wtorek 6 listopada zakończy projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Przeniesie ona widzów w zupełnie inne rejony świata. Tłem dla opowieści o polskiej ornitolożce i uratowanej przez nią młodej dziewczynie z plemienia Tutsi  jest ludobójstwo w Rwandzie, w czasie którego w 1994 roku rządzące krajem plemię Hutu zamordowało ponad milion Tutsi. Małżeństwo Krauze w poruszającym, minimalistycznym filmie, o którym myśli się jeszcze długo po wyjściu z kina, stawia m.in. pytania o nieuchronność zła, siłę ludzkiego ducha, potęgę przyjaźni i przebaczenia. Odtwórczynie głównych ról, Polka Jowita Budnik i Rwandyja Eliane Umuhire, zostały uznane ex aequo za najlepsze aktorki m.in. na festiwalu w czeskich Karlowych Warach.

Organizatorem #CinePOLSKA 2018 jest Instytut Polski z Bukaresztu, we współpracy z Ambasadą Francji w Rumunii i Instytutem Francuskim w Bukareszcie. 

Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA jest Diana Barbu, młoda rumuńska graficzka i ilustratorka z Târgu Jiu.

Wiosną 2019 roku CinePOLSKA odwiedzi również inne rumuńskie miasta, gdzie widzowie będą mogli zobaczyć wybrane filmy zaprezentowane w tym roku w Bukareszcie.


• Pokazy filmów w ramach CinePOLSKA odbywają się w dniach 1-6 listopada 2018 roku w kinie Elvire Popesco (bd. Dacia nr 77).

• Wszystkie filmy opatrzone są napisami w języku rumuńskim i zaczynają się o godzinie 20.30.

• Bilety można kupić w kasie biletowej kina Elvire Popesco, w księgarniach Kyralina i Humanitas oraz online na elvirepopesco.ro. 

• Cena biletów: normalny – 15 lei, ze zniżką – 10 lei, karnet 5 biletów – 60 lei, karnet 5 biletów ze zniżką – 35 lei.

W programie:

1.11.2018, godz. 20.30 – Zimna wojna (reż. Paweł Pawlikowski)
2.11.2018, godz. 20.30 – Atak paniki (reż. Paweł Maślona)
3.11.2018, godz. 20.30 – Najlepszy (reż. Łukasz Palkowski)
4.11.2018, godz. 20.30 – Twarz (reż. Małgorzata Szumowska)
5.11.2018, godz. 20.30 – Cicha noc (reż. Piotr Domalewski)
6.11.2018, godz. 20.30 – Ptaki śpiewają w Kigali (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze)

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr